ATF Hacı adayları kutsal topraklarda

Hac vazifesini yerine getirmek üzere Almanya’nın farklı şehirlerinden yolculuğa çıkan hacı adaylarımıza hayırlı yolculuklar dileriz.

Koronavirüs, tüm sosyal hayat gibi ibadetlere de 2 yıl boyunca kısmen engel olmuştu. Özellikle topluluk halinde yapılan ibadetler, koroanvirüs nedeniyle kısıtlamalara tabi tutuldu. Avrupa Türk konfederasyon bünyesinde faaliyet gösteren Türk Federasyonlar da bu kapsamda 2 yıldır hac ibadeti için Suudi Arabistan'a kafile gönderemiyordu. Bu yıl koronavirüs belasından sonra 2 yılın ardından hacı adaylarımız Almanya’nın farklı şehirlerinden hava yoluyla İstanbul üzeri yola çıkarak Medine’ye ulaştılar.



Avrupa Türk Konfederasyon organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek hacı adayı İstanbul Havalimanı'ndan dualarla uğurlandı.  Medine’ye ulaşan hacı adayları, otellerine yerleştikten sonra Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamber Efendimizi selamlamaya geçtiler. Gönüller mesrur gözler sevinç gözyaşlarıyla ıslanmış bir halde kemali edeple selamlama yaptılar. Kendilerine tevdi edilen selamları da iki cihanın serverine tebliğ eylediler.

daha sonra Mekkeye geçecek olan hacı adaylarımız, ihramlarıyla Kabe'yi ziyaret edip, "Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerike leke lebbeyk (Buyur Allah'ım emrindeyim, senin eşin ve benzerin yoktur Allah'ım)" telbiyesiyle Mescidi Haram'a gidip ilk duayı yapacaklar.Hacı adayları, Kabe'de dua ettikten sonra umreye niyet edip Hacerül Esved'i selamlayarak tavafa başlıyor. Hacerül Esved taşının, tavafın başlama noktasını gösterdiği için hacı adaylarına pratik bir faydası da dokunuyor. Hacerül Esved çevresinde de dokunmak isteyenler nedeniyle yoğunluk oluşuyor.Hacı adayları, dualar eşliğinde 7 kez çevresinde dönerek Kabe'yi tavaf ettikten sonra 2 rekat tavaf namazı kılıp Mescidi Haram ve sa'y alanındaki Zemzem suyundan içiyor.
Hz. Hacer ve oğlu Hz. İsmail'e, Allah tarafından ihsan edilen büyük suyun adı olan "Zemzem", Kabe'nin yaklaşık 20 metre doğusunda Makamı İbrahim'e yakın tavaf alanının altındaki kuyudan çıkıyor.
Tavafı tamamlayan hacı adayları, Safa ile Merve tepeleri arasında sa'y yapıyor.

Kur'an-ı Kerim'de, "Allah'ın sembolleri-alametleri" olan bu tepenin aynı zamanda "arayış" anlamına geldiği belirtiliyor.
Hz. İbrahim'in eşi Hz. Hacer'in, süt çağındaki oğlu İsmail için su ararken Safa ile Merve tepeleri arasında hızla yürümesi hatta koşması sa'y hadisesi olarak anlatılıyor.
Sa'yin bitirilmesinin ardından umreyi tamamlayan hacı adayları, tıraş olarak ihramdan çıkıyor.
Ardından hacı adayları, hac günlerine kadar ibadetlerini günlük kıyafetleriyle gerçekleştiriyor.


Dosyalar

Bu Haberi Paylaş: