• Deutsch
  • Türkçe

Yurtdışı Seçmen Kütüğü Kaydı için Son Gün


Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 27 Mart -9 Nisan 2017 tarihleri arasında Temsiliciliklerde, gümrük kapılarında ise 27 Mart - 16 Nisan 2017 tarihleri arasında oy kullanılacak.

Vatandaşlarımızın Anayasa Değişikliği Halkoylaması oy kullanabilmeleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

27 Mart - 9 Nisan 2017 tarihleri arasında Temsiliciliklerimizin seçim merkezinde 09.00-21.00 saatleri arasında Anayasa Değişikliği Halkoylaması için kurulacak sandıklarda oy kullanma işlemi gerçekleşecektir. Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu halkoylamasında oy kullanabilmeleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydını 18 Şubat 2017 tarihinden itibaren https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp adresinden kontrol edebileceklerdir.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmayan veya kayıtları Yurtiçi Seçmen Kütüğü’nde görünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yurtdışı Seçmen Kütüğüne itirazda bulunmak için 18-26 Şubat tarihlerinde hafta içi 09.00-16.00 ve hafta sonu 10:00-15.00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuza ''Şahsen'' müracaat etmeleri gerekmektedir. İtiraz süresi 26 Şubat saat 15.00’te sona erecektir. İtiraz süresi bittikten sonra yapılan adres beyanı ve adres değişiklikleri yurtdışı seçmen kütüğüne yansımayacaktır.

 

Adres beyanı için gerekli olan belgeler:

Nüfus cüzdanı

Pasaport

Oturum belgesi (Aufenthaltstitel)

varsa Ikametgah Belgesi (Meldebescheinigung)

İtiraz süresi içinde Dış Temsilciliklerimize posta ile gelen adres beyanı başvurularının itiraz kapsamında kabul edilmesi mümkün olamayacağından, vatandaşlarımızın 26 Şubat 2017 tarihine kadar ''Şahsen'' müracaat etmeleri gerekmektedir.