• Deutsch
  • Türkçe

Werdohl Türk Ocağı kızlarının Huzurevi Ziyareti


Kuzey Ren-Vestfalya üçüncü bölgemizde faaliyet gösteren Werdohl Türk Ocağı Kız Kollarımızın 15 temsilcisi Kız kolları Başkanımız Sayın Sevde Aktürk başkanlığında Werdohl kentinde bulunan huzurevini  ziyaret ederek sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bir anlamlı çalışmaya daha imza attılar.

 
Kız kollarından yapılan açıklamaya göre, dernek mensubu gençler toplumun ve içinde yaşadıkları Werdohl şehrinin sorunlarını yakından takip etiklerini ifade ederek sosyal kültürel alandaki dernek faaliyetlerini çeşitlendirme kararı aldıklarını, mutluluk içerisinde yaşanılabilir bir Werdohl için duyarlılıkların artırılması, çocukların doğa ile barışık olması bizler için çok önemlidir. Bu alınan karar kapsamında ilk faaliyetimiz huzurevi ziyareti oldu.
 
 
Werdohl Kız Kolları Sosyal Sorumluluk Projesi
 
Werdohl Türk Ocağı Kız kolları Başkanımız Sayın Sevde Aktürk, “Bu konuda Werdohl  Türk Ocağı gençleri olarak yaşadığımız insanlarla uyum içerisinde iç içe ve iletişimde kalmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Werdohl Türk Ocağımızın uyum konusunda yaptığı projeler kendinden söz ettirmektedir. Kızlar kolu olarak haziran ayında aldığımız sosyal sorumluluk projesi karar neticesinde 05.06.2015 Cuma gününü bulunduğumuz Werdohl şehrinde huzurevi ziyareti yaparak birlikte yaşama kültürünün gelişmesine katkı sunmayı amaçladık. Teşkilatımızın kız kolları mensubu yaklaşık 15 arkadaşımızla elimizde güllerimiz, yüzümüzde gülücüklerimizle Werdohl Asena'ları olarak huzurevini ziyaret ederek örnek olmayı başardık ve çok büyük takdir topladık. Ziyaret ettiğimiz yaşlıların daha önce bu kadar fazla ziyaretçi almadıklarını ayrıca bu denli içten sohbete o kadar hasret kaldıklarını uzun uzun anlattılar. Onların gözlerindeki sevincin parıltılarına şahitlik ettik. "Türkleri misafir olarak ağırlamak farklıymış, yine gelin" sözleriyle mutlu bir şekilde ziyaretimizi tamamladık” dedi.
 
 
Almanya yaşlanıyor!
 
Almanya İstatistik Daire Başkanlığınca bu yıl açıklanan nüfus gelişimiyle ilgili rapora göre,  65 yaş üstü nüfusun artacağına işaret edildi. Raporda, 2013 yılında 80,7 milyonluk nüfusun içinde 20 milyon olan bu grubun 2060'da 67,6 milyonluk nüfusun içinde 33 milyon olacağını kaydeden başkan Sevde, “Werdohl şehrinin  genç sivil toplum yöneticileri olarak bizler, yaşlanmayı sayısal ve biyolojik bir durum olarak görmediklerini, bunun insan ömrünün çok doğal süreçlerinden biri olduğunu” ifade etti.
 
 
Bizlerin İhtiyara, Yaşlıya Bakışı Farklı
 
Werdohl Türk Ocağı kız kolları Başkanı Sayın Sevde Aktürk, “Bizim içinden çıktığımız toplum ihtiyarı, yaşlıyı sever. Biz anne ve babalarımızdan böyle gördük. Derneklerimizde böyle yaşadık. Böyle de kalmak istiyoruz, geleceğe de böyle devam etmek istiyoruz. Bu bakış açımızı genişleterek bizlerin hakkında önyargısı olan toplumun diğer kesimine örnek olmaya gayret ediyoruz. Biz, yaşlıların tecrübelerinden istifade etmenin kazanç olduğuna inanıyoruz. Yaşlıların en fazla ailelerinin yanlarında iken mutlu ve huzurlu olacaklarını, bu yüzden derneklerimizde üç hatta dört nesille hitap eden etkinlikler düzenlemektedir. Çevremizde her ne sebeple olursa olsun, toplumun bazı kesimleri yaşlıları ötekileştirildiğine, farklı bir ortamda yaşamaya mahkum edildiğine şahit oluyoruz. Yaşlılarımızı kendi ortamlarından ayırmadan, aile çevrelerinden ya da alışkın oldukları yerlerden ayırmadan onlarla ilgili bütün sorunları yaşadıkları ortamda çözerek, topluma katkı sağlamalarını bütün ömürleri içerisinde mümkün kılarak, onları gençlerle iletişim halinde tutarak mutlu, iyi, güler yüzlü, güzel bir yaşlılık dönemi sağlanması bizlerin en büyük arzusudur. Huzurevlerinde yaşayan yaşlıları ziyaretimizle, bir nebze olsun hoş sohbet ortamı yaratarak, onları güldürerek mutlu edebilmenin sevincini yaşadık. Bu ziyaret kapsamında edindiğimiz bilgileri bir rapor haline getirerek şehir idarecilerine sunmak istiyoruz. Raporumuzda Huzurevinin bazı şartları değiştirmesi talepleri de bulunacak” dedi.
 
 
Almanya Göçmene Muhtaç
 
Resmi makamların yayınladıkları raporlara göre, Almanya’da mütemadiyen yaşlı nüfusunun arttığını ifade eden Sayın Sevde Aktürk,  " yayınlanan rapordan edindiğimiz bilgiler ışığında, Almanya ancak göçmenlerle kucak açtığı oranda gençleşebiliyor. Sanayi toplumunun en büyük sermayesi genç ve vasıflı insanların oranının çokluğudur” dedi.
 
 
Doğa Bilinci
 
Başkanı Sayın Sevde Aktürk, “Sosyal sorumluluk projelerimizin ikinci ayağı genç kardeşlerimizin doğaya olan ilgisini artırmak olacak. Okul öncesi çağda veya yeni okula başlamış olan genç kardeşlerimize, Tabiatı sevdirmek ve  doğayla barışık yaşayabilmesi için faaliyetlerimizi ramazan sonrası gerçekleştirmeyi planladık” dedi.
 
ATF Basın olarak bu tür faaliyetleri içtenlikle desteklediğimizi ve güzel haberlerini devamını beklediğimizi belirtmek istiyoruz. Kız kollarımızın çalışmalarını destekleyen bölge başkanımız Sayın Adnan Altıntaş ve Teşkilat başkanımız Sayın Fatih Ergin’i tebrik ediyoruz...
 
ATF BASIN

Galeri