• Deutsch
  • Türkçe

Ülkücüler Frankfurt’ta İftarda Buluştu


Almanya Türk Federasyon (ATF) Geleneksel iftar programını yeni hizmet binasında ATF Genel İdare Kurulu (GİK) Bölge Başkanları, Teşkilat Başkanları ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Dünya Uygur Kongresi (DUK) Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı iftar programı, Kuranı Kerim tilaveti ve ardından topluca okunan İstiklal Marşı ile başladı. Toplantının sunuşu ATF Başkan Yardımcısı Sayın Erdogan Aktaş tarafından yapıldı. İftar öncesi kısa bir konuşma yapan DUK Din İşleri Müdürü: Turguncan Alavuddin Doğu Türkistanda yaşanan vahşeti anlatı. Sayın Turguncan Türk federasyon camiasına Uygur Türklerine verilen destek için teşekkür ederek konuşmasını alkışlar eşliğinde tamamladı.

Albayraktan’tan Gökbayrak’a selam

Akabinde salonu dolduran misafirlere seslenen Genel Başkanımız, yapmış olduğu kısa konuşmasında Avrupa Türklüğünün, Türkiye’nin ve Türk Dünya’sının gündemindeki konularına başlıklar halinde değindi. Genel Başkan Şentürk Doğruyol; “Onbir ayın sultanı mübarek Ramazan ayına eriştik ve neredeyse uğurlamak üzereyiz. Rabbim nice Ramazanları sağlık ve sıhhat içerisinde birlik ve beraberlik içerisinde ulaşmayı nasip etsin. Önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz, İslam dünyasının en hayırlı gecelerinden biri olan Kadir Gecemizi şimdiden tebrik eder bu mübarek gecemizin camiamıza hayırlar getirmesini niyaz ederim. Yine idrak edeceğimiz Ramazan bayramımınızı da kutlar Türk ve İslam alemine insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum” dedi  Genel Başkan Şentürk insanlık dışı muameleye tabi tutulan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin dramını dile getirerek, “Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik yapılan işkence ve katliamları görüyor ve kınıyoruz. Albayraktan’tan Gökbayrak’a selam olsun” dedi.

Seçimlerde Demokrasiden Yana Tavır Alalım

Ayrıca, 26 Mayıs AP ve Almanya’da bazı eyaletlerde seçimler yapılacak. Seçmen konumunda olan Türklerin katılımı büyük önem arz ettiğini ifade eden Sayın Doğruyol, “Siyasal katılımı güçlü bir şekilde ortaya koymalıyız. Bu günlerde yapılan Avrupa Parlementosu ve bazı eyaletlerde yapılacak olan seçimlerde görüldüğü üzere popülist yaklaşımların, ırkçı ve sakat partilerin gündemi nasıl esir aldığını üzülerek izliyoruz. Seçme hakkı bulunan tüm vatandaşlarımızın demokrasiden yana tavır alarak oy kullanmaları bir görevdir. Bu kapsamda seçimlerin olduğu ülkelerdeki tüm oy hakkı bulunan seçmenlerin mutlaka oylarını kullanmaya davet ediyorum. Sahayı ırkçı popülizme teslim etmemek için demokratik mücadelede bireysel sorumluluğu yerine getirmek herkes için elzemdir. Unutulmamalı ki ırkçılığa karşı duruş sergileyip, çoğulcu demokrasiyi savunan parti ve adaylara verilen her bir oy, özgürlükçü demokrasinin ve çocuklarımızın geleceğine verilmiş olacaktır.

Hayırlı Yolculuklar Dileriz

Ayrıca Ramazan ayı sonrası hemen başlayan İzin mevsimi ile birlikte yine yollara koyulan milyonlarca kardeşimiz Sılay-ı Rahim yapacaklardır. Her yıl olduğu gibi bu sene de çoğunluğu izinlerini anavatanımız Türkiye’mizde geçirecek eş, dost, akraba ziyaretleri yapacak olan ülküdaşlarımıza bu vesileyle Hayırlı Yolculuklar diliyor, sağ ve salimen tekrar kavuşma diliyorum. Yolunuz Açık olsun Rabbim kaza ve beladan korusun. Ramazan ayının Türk, İslam alemine, üzerinde yaşadığımız ülkeye ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. İftar programımızı şereflendiren Aziz ülküdaşlarım, GİK, Denetleme ve Disiplin Kurulu üyeleri, Bölge Başkan ve yöneticileri, Teşkilat Başkan ve yöneticileri, Kadın ve Gençlik Kolları mensupları, kısaca Türk Federasyon’umuzun fedakar ve vefakar mensubu bütün ülküdaşlarıma teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Okunan ezanla birlikte topluca iftar açıldı, dualar edildi.

Galeri