• Deutsch
  • Türkçe

Ülkücüler EVET için Çalışıyor


Bavyera ikinci Bölge Başkanlığına bağlı faaliyetlerini sürdüren Münih Türk Eğitim ocağımızın 18. Dönem olağan Kongresi Almanya Türk Federasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol ve yardımcısı Sedat Kart’ın katılımıyla gerçekleşti.

Kongre’ye Bavyera ikinci Bölge Başkanımız Sayın Erhan Daşcı, Almanya Türk Federasyon Genel İdare Kurulu Üyeleri Sayın Uğur Sümer, Hayrettin Şişman, Augsburg Türk İslam Kültür Ocağı Başkanı Sayın Erhan Arslan ve Münih Ocağımızın üyeleri katıldılar.

Kongre Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Alman Milli Marşı sonrası topluca okunan İstiklal Marşı ile başladı. Kongre yönetimi için teklif edilen Divan kuruluna ATF Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sedat Kart, bölge başkanı Sayın Erhan Daşcı, Augsburg Türk İslam Kültür Ocağımızın Başkanı Sayın Erhan Arslan oy birliği ile kabul edildiler.

 

Engin Uyguntürk yeniden Başkan

Divan Başkanı, gösterilen teveccühe teşekkür ederek gündemin diğer maddelerini uygulamaya koydu. Dernek başkanımız Sayın Engin Uyguntürk’e söz verildi.

Sayın Uyguntürk açılış konuşmasında, faaliyet döneminde desteğini esirgemeyen ülküdaşlarımıza, Gençlik Kollarına ve dernek mensuplarına şükranlarını ifade ederek ve yeni seçilecek başkan ve yönetimine de aynı ilgi ve desteğin gösterileceğine inandığını belirtti. “sıkıntılı bir dönemde görev ifa eden yönetim kurulu arkadaşlarıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Faaliyet, Muhasebe ve Denetleme kurulu raporları okunarak üyeler tarafından ibra edildi.

Yeni Faaliyet döneminin Başkan ve yönetim kurulları için seçimler yapıldı. Sayın Sayın Engin Uyguntürk tekrar dernek başkanlığına teklif edilerek oy birliği ile kabul edildi.

Kongre sonunda yeni göreve seçilen başkan teşekkür konuşması yaptı. Kongre gündemin son maddesi olan dilek ve temenniler bölümünde söz alan ülküdaşlarımız, yeni göreve gelen arkadaşlarımıza başarılar dilerken, bayrağı devreden ülküdaşlara zor bir dönemde birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları hizmetten dolayı teşekkür ettiler.

 

Ülkücüler Referandumda EVET için Çalışacak

Almanya Türk Federasyonumuzun Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, Münih Türk Eğitim Merkezi genel kuruluna Almanya ve Türkiye gündemini değerlendirdi. Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, Almanya Türk Federasyon kurulduğu günden bu yana, Başbuğumuzun yolunda kararlı ve azimle mücadelesini her türlü engellemelere rağmen azimle sürdürmekte olup, Türk Milliyetçilerinin Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin sonunda kadar yanında ve emrinde olduğunu ifade etti. ATF Genel Başkanı, yapmış olduğu konuşmasında, derneklerimizin gündemine dair değerlendirmeleri önemli yer tuttu. “Referandum süreci malum olduğu üzere 27 Marta başlayarak 9 Nisan’a kadar Sürecektir. Referandum için başlatılan Evet kampanyasının kısaca ana başlıklarla ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Söz Milletin Karar Milletin

ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, "öncelikle Anayasayı değiştirecek olan aziz Türk milletidir. 27 Marta başlayarak 9 Nisan’a kadar sürecek olan Halk oylaması ile asıl görevi milletimize arz edilmiş olmaktadır. Şu andan itibaren artık son söz milletimizindir, karar milletimizindir. Doğru olanı Milletimiz kendisi karar verecektir.

Bu süreçte teşkilatlarımızın azami dikkat göstermesi gereken esas husus birlik ve beraberliğimizin, kardeşlik ve ülküdaşlık hukukunun zarar almadan hatta pekiştirerek, sağlamlaştırılması olmalıdır. Birlik ve beraberliğimizi kıskananlar, ülküdaşlığımızı kaldıramayanlar yine hesap yapmakta, çeşitli senaryolarla çirkin yüzlerini bir kez daha göstermektedirler.

 

Ülkücülük Ülkü Ocaklarında Temsil Edilir

Temsil ettiğimiz teşkilatların yarım asra yakın bir geçmişi kültürü ve uygulamaları vardır. Yasalar çerçevesinde kurulan her kurum ve kuruluşların temsil organları bellidir.

Münih Türk Eğitim Ocağı kendi kararlarını bu gün burada kongremizde sizlerin yetki verdiğiniz Ülküdaşlarımız Temsil Eder ve kararlarını kendisi alır. Münih Atatürkçü Düşünce derneği, Münih Türk Eğitim Ocağı için nasıl ki karar alamaz, temsil edemez ise yetki ve sorumluluğu olmayan hiçbir fert veya kurum bunu yapamaz. Veya zaman içerisinde Yetki ve sorumluluğu ortadan kalkmış, görevinden ayrılmış veya görevini kötüye kullandığı için sorumluluk ve temsil yetkisi elinden alınarak atılmış veya kendi isteği ve arzusu dahilinde hizmet ettiği kurum ve kuruluşu terk etmiş, daha önce beraber olduğu kurum ve kuruluşların karşısına geçerek yok edilmesi için mücadele etmiş, başka fikir ve akımlara katılmış kişi ve oluşumlar sanaldır ve yok hükmündedir. Temsilcilerimiz değildir, olamazlar. Ocaklarımızı, Federasyonlarımızı genel kurullarımızda, kurultaylarımızda seçerek yetki ve sorumluluk verdiklerimiz ancak temsil edebilirler. Yani kısaca temsil yetkisi olmayan hiçbir sorumluluğu olmayanlar bizleri, ocaklarımızı, federasyonlarımızı temsil edemezler, Ülkücüleri temsil edemezler, sizlerin adına ahkam kesemezler. Hukuk ve demokrasi ve ahlaki kurallar bunu gerektirir.

 

Derneklerimizin Hassasiyetleri ve Tercihlerine Saygı Duyulmalı

Teşkilatlarımız Mensupları Arasına Sokulmak İstenen Fitneye dün izin vermedik bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz. Birlik ve beraberlik bizler için çok önemlidir. Fikir ve görüşleri ne olursa olsun, hangi hareketi temsil ederse etsin herkes bizlerin, Teşkilatlarımızın hassasiyet ve tercihlerine saygı duymak, demokrasi ve hukukun temel ilkelerine uymak zorundadır.

Demokratik teamüllere şartsız sahip çıkmak; ama, fakat, ancak demeden, yani kıvırıp kılıf aramadan uyulmalıdır. Kardeşlik ve Ülküdaşlık hukukumuzu bozmaya yeltenenler vatandaşlarımız arasına kin ve nefret tohumları ekmeye çalışanlara derneklerimizde asla yer verilmeyecektir. Sorumsuzlukları ve Aymazlıkları Zirve Yapanlara buradan sizlerin huzurunda bir kez daha hatırlatmak isterim. Almanya Türk Federasyonu mensupları arasına fitne tohumu ekmeye çalışanları aramızda barındırmayacağız. 

 

Avrupa Türklüğü Haber alma ve İfade Özgürlüğüne Saygı beklemektedir

Avrupa’da kısa bir süre içerisinde var olan yabancı düşmanlığı neredeyse Türk düşmanlığına dönüşmektedir. Bir hafta içerisinde şahit olduğumuz insanlık değerlerinin çiğnendiği, temel hak ve özgürlüklerin örselendiği, hukuk ve diplomatik teamüllerin öğütüldüğü karanlık bir süreç biz Avrupa Türklüğünü derinden üzmüştür. EVET kampanyası yapan Türk siyasetçilerinin maruz kaldığı tutum hepimizin gözleri önünde sergilenmektedir.

Federal Almanya’nın hemen ardından, Hollanda’nın içine sürüklendiği kördüğüm her açıdan vahim, her bakımdan kahredici bir durumdur. Bir bayan olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya Hollanda’da reva görülen kaba, korkunç ve son derece nezaket dışı muameleler asla kabul edilemeyecek ve unutulması telafi edilmesi mümkün olmayan yaralar açmıştır.

Genel Başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ, Avrupa Türk Konfederasyonu Genel Başkanı Cemal ÇETİN ile yaptığı görüşme sonrasında, Dışişleri Bakanımız Hollanda’da hangi havalananına inmeyi planlıyorlarsa oradaki konfederasyonumuz ve konfederasyonumuza bağlı federasyonlarımız, Hollanda yasalarına uygun olan protesto tavrı olarak oturma eylemi yapma kararı almışlardır. Hollanda Türk Federasyonumuzun mensupları yasalara uygun bir şekilde yaşanan olaylara karşı tepkisini ortaya koymuşturlar.

 

Ülkücülerin Evet tercihi Asla Şahsa Veya Partiye Değildir

Uluslararası toplumun gözleri önünde, demokratik ve insani mirasın yok sayılması pahasına kadın bakanımız Nijmegen sınırından Almanya’ya götürülmesini üzülerek seyrettik.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bir bakanının cebren yolunu kesmek, vatan toprağı sayılan diplomatik misyonumuza ulaşmasını engellemek kaba ve kabul edilemez. Bu kepazeliğin kınanması demokrasi ve insan haklarına saygısı olan her insanı ortak sorumluluğudur. Bu tavırlarla Avrupa’da düşünce ve ifade özgürlüğüne, insani ve vicdani taleplere izleri uzun seneler çıkmayacak kara bir leke sürülmüştür. Anayasa Referandumu kapsamında vatandaşlarımızı bilgilendirme ve 18 maddelik anayasal değişikliklerle ilgili bakan veya milletvekilleri tarafından aydınlatıcı açıklamalar yapılma gayesi Avrupa ülkelerini her nedense aşırılığa itmiş, kendi temel ilkeleri olan ifade özgürlüğü başta olmak üzere tüm Avrupa değerlerini alaşağı etmiştir. İnsanlar dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hukuk ve demokratik sınırlar içerisinde siyasi partilerin temsilcilerinin kendilerini ifade etmeleri

Görünen odur ki artık her şey ayan beyan ortadadır. Kimlerin niçin evet veya hayır kampanyaları yaptığı, kimler kimlerle beraber olduğu artık çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Ülkücüler Evet tercihi asla  şahsa veya partiye değil, Türkiye’ye evettir. Başlattığımız bu kampanya, EVET, yine EVET, bir kez daha EVET Sonuna kadar Devlet, ebediyete kadar Millet anlayışı cumhuriyet için Evet geleceğimiz için Evet olarak anlamalı ve anlaşılmalıdır” dedi. Gündeme dair konuşması ilgiyle takip edilen Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, sözlerine Ne Mutlu Türküm diyerek alkışlar arasında tamamladı

ATF BÜLTEN