• Deutsch
  • Türkçe

Ülkücüler 2017 Yılına ‘Ülkü Şölenleriyle Veda Etti


Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri federasyonu 2017 yılını  muhteşem Kültür Sanat etkinlikleri ile tamamladı. Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin başta olmak üzere Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Genel Başkan Yardımcıları Sayın Sedat Kart, Erdoğan Aktaş ve Nihat Güney, ATF GİK üyeleri Bölge Başkanları ve teşkilat başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Almanya Türk Federasyonunun düzenlediği çeşitli Kültür ve Sanat etkinlikleriyle, Almanya’nın kültür hayatına katkıda bulunuyor. Geliştirdiği projelerle sanatın ve sanatçının önünü açan, yerel sanatçılara değer veren Almanya Türk Federasyon, Doğu ile batı kültürünün örneklerinin bulunduğu, çok sesliliğin hakim olduğu “Kültür ve Ülkü Şöleni” etkinlikleri ile toplumun her kesimini buluşturmaya devam ediyor. Her yaştan izleyiciye hitap eden Şölenler, genç, yaşlı, delikanlı, demeden adeta 4 neslin bir arada kendi tarzında, kendisi için bir şeyler bulduğu ender ortamlardan biridir. Halk Ozanları geleneğinden çağdaşa, alternatiften popülere tüm sanat anlayışlarına ev sahipliği yapan Almanya Türk Federasyon Kültür Sanat Şölenleri yıl sonunu etkinliği (ÜLKÜ ŞÖLENİ), BW1. Bölgemizden Nagold, KA Bölgemizden Bremen, HS2. Bölgemizden Koplenz, HS1. Bölgemizden Offenbach sonrası KRV3. Bölge Dortmund kentinde muhteşem bir katılımla 2017 yılına veda etti.

Tatil Ve Müzik Bir Arada

Avrupa Türk Konfederasyon çatısı altında faaliyet gösteren Almanya Türk Federasyon, İçerisinde birden fazla tatili barındıran Aralık ayının son iki haftasında, değişik şehir ve mekânlarda “Kültür ve Ülkü Şöleni” adı altında on binlerce vatandaşlarımıza müzik ziyafeti verildi. Yürütülen bu faaliyetlerin birçoğu periyodik olarak gerçekleştirilmekte olup, Federasyonumuzun benimsediği uyum politikasına katkı sunmaktadır. Almanya’da yaşayan Avrupa Türklüğünün temsilcilerine kendi kültürlerini doyasıya yaşama ve gelecek nesillere aktarmanın yanı sıra, Almanya’nın kültürel zenginliğine sunduğu katkı yaklaşık yarım asırdır aralıksız sürdürülmektedir. Bu etkinliklerle, on binlerce vatandaşımıza ulaşan Almanya Türk Federasyon, Sanatçılarının yılsonu etkinliğinde sergiledikleri performansla izleyenleri deyim yerindeyse adeta büyüledi. Sevilen Sanatçılar Mustafa Yıldızdoğan başta olmak üzere Ahmet Şafak, Cafer Altun, Hüseyin Yılmaz, Alpaslan Yılmaz, Nejla Çakmakçı, Ozan Enin Demir, Aybüke Ayberk ve Kürşat Sayar, Ahmet Güven, gibi bir birinden kıymetli kendi tarzlarında en iyileri olan sanatçılarımız etkinliklerimizde sahne alarak Avrupa Türklüğünün büyük ilgisine mazhar oldular. Karşılaştıkları yoğun ilgiden menün olan kültür elçilerimize ayrıca derneklerimizin bünyesinden çıkan halkoyunları ekiplerinin sergilediği renkli gösterilerle eşlik ettiler.

Genel Başkanlarımız Vatandaşlarımıza Hitap Etti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, ve Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol Ülkü Şölenlerine katılarak vatandaşlarımıza gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak birlik ve beraberlik çağrısında bulundular.

Koblenz ve Bremen’de Coşku Zirve Yaptı

Türk Federasyon Koblenz teşkilatı tarafından organize edilen Kültür ve Ülkü Şöleni yoğun ilgi ve coşkulu bir ortamda başarıyla gerçekleşti. Etkinlikte sanatçı Mustafa Yıldızdoğan birbirinden değerli ve anlamlı kendi eseri türkülerini seslendirdi. Ayrıca Kültür ve Ülkü Şöleninde sahne alan sanatçılar Necla Çakmakçı ve Cafer Altun’un yanı sıra halk oyunları sergileyen, şiir ve marşlar söyleyen gençler programa renk kattı. Türk Federasyon Kuzey Almanya Bölgesine bağlı BREMEN derneğinin Kültür ve Ülkü Şöleni de başarıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe MHP MYK üyesi ve Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Cemal Çetin, Türk Federasyon Başkanlık divanı üyeleri, Bölge Başkanları, GİK üyeleri ve bölge derneklerin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda ülkücünün katılımı muhteşem bir atmosfer oluşturdu. Kültür ve Ülkü şöleni programına katılarak gündeme dair değerlendirmelerde bulunan MHP MYK Üyesi ve Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Cemal Çetin, Milli Birliğin ülkemizin bekası açısından önemine vurgu yaparak birlik beraberlik çağrısında bulundu. Şölende sahne alan sanatçımız Ahmet Şafak’ın mükemmel sahnesi ve birbirinden güzel şarkıları büyük beğeniyle ve hayranlıkla dinlendi. Gecede Türk Federasyon Kültür ve Sanat ekibinden Cafer Altun, Necla Çakmaklı ve Ahmet Güven’de sahne alarak Türküler, marşlar ve Türk Dünyasından ezgiler seslendirdiler.

BW1. Bölge Nagold Kuruluşunun 30. Yılını Kutladı

Türk Federasyon BW1. bölgesine bağlı Nagold derneğinin kuruluşunun 30. Yılı münasebeti ile düzenlediği Kültür ve Ülkü Şöleni muhteşem bir atmosferde gerçekleşti. Nagold Stadthalle’de gerçekleştirilen şölene MHP MYK üyesi ve Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, Almanya Türk Federasyon Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, genel başkan yardımcıları Sedat Kart, Erdoğan Aktaş ve Nihat Güney ile ATF GİK üyeleri, bölgedeki teşkilatların başkan ve yöneticileri, iş adamları ve Avrupa’nın değişik şehirlerinden yaklaşık bin kadar ülkücü katıldı. Nagold Ülkü Ocağı Başkanı Üzeyir Akkaya’nın kısa selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Avrupa Türk Federasyon Genel Başkanı Cemal Çetin, misafirleri selamlayarak vatandaşlarımıza gündemi değerlendirdi. Genel Başkan, “yaklaşık yarım asır öncesinde buraya gelen birinci kuşak yetkililer tarafından maalesef yalnız bırakılmıştır. Avrupa Türklüğüne sadece rahmetli Başbuğumuz gereken ilgi ve alakayı göstererek bizlere sahip çıkmıştır. Merhum Başbuğumuz yeni yetişecek nesillerin kimliğini ve benliğini koruması için Ocakların kurulmasını istedi. Türk Federasyonlarımızı kurdu. Bu ocaklar buradaki Türk varlığına güvence ve teminatı olmaya devam edecektir” dedi. Etkinliğimizde Alpaslan Yılmaz, Nejla Çakmakçı ve Ozan Emin Demir’in seslendirdiği türkü ve marşlara davetliler de eşlik etti. Gecenin beklenen konuğu Ahmet Şafak sahneye gelmesiyle salonda büyük coşku yaşandı. Ahmet Şafak’ın bir birinden güzel eserlerini seslendirmesine adeta tüm salon eşlik etti.

Offenbach Tarihi Kalabalığa Şahit Oldu

Türk Federasyon Offenbach teşkilatının düzenlediği Kültür ve Ülkü Şöleni yoğun ilgi ve coşkulu bir ortamda başarıyla gerçekleşti. Salonu hınca hınç dolduran binlerce ülkücü adeta gövde gösterisinde bulundu. Kültür ve Ülkü Şölenine katılan MHP MYK Üyesi ve Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Cemal Çetin gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Ülkücü Hareketin sevilen sanatçı Mustafa Yıldızdoğan, Offenbach teşkilatın etkinliğinde doyumsuz saatler yaşattı. Necla Çakmakçı ve Emin Demir’in yanı sıra halk oyunları, şiir ve marşların okunduğu gecede zaman zaman duygusal anlarda yaşandı.

Dortmund’da Yer Yerinden Oynadı

Türk Federasyon KRV 3.Bölge başkanlığının Dortmund’da düzenlediği Kültür ve Ülkü Şöleni yoğun ilgi ve coşkulu bir ortamda gerçekleşti. Geceye katılan sanatçı Mustafa Yıldızdoğan Dortmund etkinliğinde  Almanya Türk Federasyon KRV 3.Bölge Başkanlığının düzenlediği Kültür ve Ülkü Şöleni Muhteşem geçti. Kültür ve Ülkü Şölenine sanatçımız Mustafa Yıldızdoğan, Ozan Emin Demir, Aybüke Ayberk sahne alarak coşkulu ve muhteşem bir gece sundular.

Gecede gündeme dair bir konuşma yapan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol Birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, “Türk Federasyon KRV 3.Bölge Başkanlığımızın Dortmund’da düzenlediği Kültür ve Ülkü Şöleni yoğun ilgi ve coşkulu bir ortamda gerçekleşti. Hayırlar getirsin. Etkinliğimizin bu denli disiplin ve çoşku içerisinde geçmesinde emeği olan bütün ülküdaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi,

 

Galeri