• Deutsch
  • Türkçe

Türk Tarihinin Işığında Türkiye'nin Güncel Sorunları


Almanya Türk Federasyonunun ramazan ayına has geleneksel konferans ve sohbet programı kapsamında düzenlenen etkinliğin bu yılki konuğu tarihçi, yazar, öğretim görevlisi, Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Güler olmuştur.

Almanya Türk Federasyonumuzun “Türk Tarihinin Işığında Türkiye'nin Güncel Sorunları" genel başlığı altında başlatılan bir dizi konferanslar ve sohbet toplantılarının ilki, 2Haziran Cuma günü iftar ve akabinde Sahur programıyla, BV2. Bölgemizden Augsburg Türk İslam Kültür Ocağında olmuştur. Program, Teşkilatımızın bütün üyelerinin, ailece katıldığı nezih bir ortamda gerçekleşti. "Atatürk ve İslamiyet" konusu ile "Atatürk ve Beytülmal (Devlet Hazinesi)" konusu üzerinde tarihi perspektiften bir bakış açısının verildiği konferans serisi, misafirlerin yoğun ilgi ve alakası, konferans bitiminde sıkça sorulan soruların çokluğundan görülüyordu. BV2. Bölge Başkanı Sayın Erhan Daşçı'nın ve Teşkilat Başkanı Sayın Erhan Arslan'ın hazır bulunduğu program serisinin ilki geniş katılımla tamamlandı.

Konferansımızın ikinci durağı BW1 Bölgemizden Ulm Türk Kültür Ocağı olmuştur.

Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok ve bölge yöneticileri, Teşkilat Başkanı Sayın Raşit Açıkel ve çevre illerden gelen dernek başkanlarının katıldığı programda Tarihçi perspektifinden Türkiye'nin Gündemi ele alındı. Sahur programı Cumartesi günü Stuttgart Ülkü Ocağımızın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. BW1. Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok ve yöneticileri, Teşkilat Başkan Sayın Cevdet Başbuğ ve çevre illerin ocak başkanları ile buluşulan mekan oldu. BW1. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın gündemini Tarihçi bakış açısıyla ele alıp güncel konular la bağlanan bir değerlendirme, sohbet  oldu.

İftar programımız güney Almanya’dan Kuzeye doğru seyir aldı. Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) 1. Bölge Köln Türk Ocağımızda 4 Haziran Pazar Günü gerçekleşti. KRV1. Bölge Başkanımız Sayın Tansel Çiftçi ve Köln Türk Ocağı Başkanı Sayın Cevdet Yavuz ve beraberinde bulunan bölge ve dernek yöneticilerinin ailece katıldığı iftar programı Köln Türk Ocağının toplantı salonunda yapıldı. Bir sonraki programımız Alsdorf teşkilatımızın sahur programı oldu. KRV1. Bölge Başkanı Sayın Tansel Çiftçi ve Teşkilat Başkanı Sayın İhsan Özen'in katıldığı konferansa çevre illerden gelen ülküdaşlarımızın katılımı takdire şayandı.

Wuppertal Türk Aileler Birliği derneğimizin ev sahipliğinde gerçekleşen iftar programı genç ülküdaşlarımızın yoğun ilgisine mazhar oldu. Dernek başkanı Sayın Nazmi Kahraman ve yöneticilerinin hazır bulunduğu program bir dahaki programlarda buluşmak dilekleriyle sona erdi.

5 Haziran Pazartesi Mainz Türk İslam Kültür Ocağımızın Sahur programı HS1. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızla buluşma durağı oldu. HS1. Bölge Başkanı Sayın Zihni Tosun ve Teşkilat Başkanı Dağıstan Afşin'in hazır bulunduğu program günün ilk ışığına kadar devam etti. BW3. Bölgemizde faaliyet gösteren Karlsruhe Türk Kültür Merkezi programımızda Bölge Başkanımız Sayın Mehmet Güngör ve yöneticilerinin yanı sıra Teşkilat Başkanı Necef Karaca'nın ev sahipliğinde gerçekleşti. 6 Haziran Salı günü Sahur programını HS1. Bölge Offenbach teşkilatımızda Teşkilat Başkanı Latif Yıldırım ve yöneticilerinin hazır bulunduğu teşkilatımızın üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği program ile tamamlamış olundu.

2-7 HAZİRAN 2017 tarihlerinde Almanya Türk Federasyonu'na bağlı derneklerimizin programa dahil edilen bir kısmında "Türk Tarihinin Işığında Türkiye'nin Güncel Sorunları" genel başlığı altında konferans ve sohbet toplantıları gerçekleştirildi. Bir plan ve program dahilinde icra edilen konferanslarımız her gün biri iftar öncesi, diğeri sahur öncesi olmak üzere iki ana konferans ve aralarda da sohbetler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Etkinliğimizde, Ramazan Ayı'nın da manevi ortamına uygun olarak, "Atatürk ve İslamiyet" konusu ile "Atatürk ve Beytülmal (Devlet Hazinesi)" konusu üzerinde durulmuştur. Kıymetli Ali Güler hocamıza Almanya Türk Federasyon mensupları olarak ufuk açan konferans ve sohbetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Ali Güler hocamızı makamında kabul ederek sohbet ettiler.

Galeri