• Deutsch
  • Türkçe

Türkiye’de emeklilik


Zam kapıda, zam gelmeden önce işlemlerinizi başlatmanız gerekiyor, başlatmadığınız takdirde yurtdışı borçlanmanızı daha yüksek ödersiniz çünkü her altı ayda bir temmuz ve ocak aylarında yurt dışı borçlanmasına asgari ücretin yüzde 32’sine göre zamlanıyor.

 

Almanya’daki vatandaşlarımız SSK’dan mı yoksa Bağ-Kur’dan mı borçlanmalı? Yurtdışı borçlanmasında nasıl yüksek emekli maaşı alınır? SSK’nın emeklilik kriterleri ile Bağ Kur’un emeklilik kriterlerinin farklı mı?

 

SSK’nın emeklilik kriterleri ile Bağ-Kur’un emeklilik kriterleri çok farklı olup Bağ-Kur’dan 7 bin 200 gün üzerinden ,SSK’ya 5 bin gün üzerinden borçlanılabilir.

 

Bağ Kur’dan 7 bin 200 gün üzerinden emekli olacak bir kişinin 850 lira kadar emeklilik maaşı alacakken oysa Türkiye’ye giderek birkaç gün çalışıp SSK’ya 5 bin gün dolayında borçlanmak suretiyle yaklaşık 1100 – 1200 lira civarında emekli maaşı alabilirsiniz

 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de sigorta girişi yoksa yani Türkiye’de sigortalı olarak hiç çalışmadıysa ,yurtdışı sürelerini Bağ-Kur’da, sigorta girişi varsa SSK’ya yurtdışı borçlanması yapabilir. Bunun için yaz tatillerinde Türkiye’ye geldiğinizde birkaç gün de olsa sigortalı çalışması, SSK’ya borçlanmanızın yolunu açacaktır

 

2015 yılında çıkan Torba Yasa ile birlikte Türkiye ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalamış olan 18 ülkedeki sigorta başlangıçlarının Türkiye’de de artık sigorta girişi kabul edildi bu sayede artık daha az para ödeme ve daha erken yaşta emekli olma imkanı getirildi. Ancak sigorta başlangıcı 4/b kapsamında yani eski adıyla Bağ-Kur’da açılıyor. Kişiler SSK’dan emekli olmak istiyorlarsa, borçlanma işleminden önce Türkiye’ye bizzat gelip kısa bir süre da olsa sigortalı bir işe girmesinde fayda var.

 

Hatırlatmakta fayda var Zam kapıda. Elinizi çabık tutun..