• Deutsch
  • Türkçe

Stuttgart’ta Başbuğ güven tazeleyerek yeni yönetimini tanıttı


Almanya Türk Federasyonu (ATF) Baden-Württemberg 1. Bölge Başkanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği 38.Dönem Olağan Kongresini dernek lokalinde gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu kongreye Almanya Türk Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yusuf Zorluoğlu, BW 1. Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok ile Bölge Başkan Yardımcıları Sayın Türker Altın ve Sayın Mehmet Topcuoğlu katıldılar. Genel Kurul, okunan Kuran’ı Kerim tilaveti sonrası İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra selamlama konuşmalarının ardından da Divan heyetine Sayın Yusuf Zorluoğlu, Sayın Mehmet Topcuoğlu ve Sayın Türker Altın seçildiler. Arkasından faaliyet, muhasebe ve denetleme raporları sunuldu ve daha sonra yönetim kurulu, tüm üyeler tarafından ibra edildi. Divan heyetinin gündemindeki diğer maddelere geçildi. Yönetim ve denetleme kurulu seçimleri sonrası, Stuttgart derneğimizin 2. dönemdir başkanlığını yapan Sayın Cevdet Başbuğ tekrar aday gösterilerek yeniden teşkilat başkanlığına getirildi.

Stuttgart’ta muhteşem tanıtım şölen

Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği 38. dönem olağan kongresinde tekrar göreve getirilen Sayın Cevdet Başbuğ kongremizin kapanış konuşmasında dile getirdiği tanıtım ve Birlik Şöleni’ adı altında teşkilat üyelerinin ailecek katılımıyla Stuttgart-Zuffenhausen’de muhteşem bir katılım oldu. Şölende ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, yardımcısı Sayın Erdoğan Aktaş, 1. Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok ve bölge yöneticilerinin yanısıra çevre teşkilat başkanları ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Stuttgart Teşkilat Başkanı Sayın Cevdet Başbuğ açılış konuşmasını gerçekleştirerek konuşmasında gençlere verdikleri önemin altını bir daha çizerek yeni dönemde yapmayı düşündükleri faaliyetler ve mevcut devam etmekte olan ebru kursu, saz kursu, tarih ve din kültürü ahlak derslerinin de artırılarak devam edeceğinin söyledi ve tüm katılanlara ve üyelere teşekkürlerini iletti.

Hemen akabinde kürsüye gelen Almanya Türk Federasyonu (ATF) Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Almanya ve Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Türk Federasyon çatısı altında faaliyet gösteren derneklerin Alman anayasasına bağlı ve de bulunduğu ülkenin kurallarına saygılı fertler olduğunun altını çizdi. Türk milletinin İslam anlayışındaki süt anne kavramını çok iyi benimsediğini söyleyen Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, “Türkiye’ye öz annemiz ve Almanya ise bizim süt annemizdir. Bizim için öz annemiz ne ise süt annemiz de odur. Dolayısıyla bizlerin Alman toplumuna Almanya’ya karşı bir tavır için de olmamız beklenemez bizler ekmeğini yediğimiz ikinci vatan olarak gördüğümüz Almanya’ya entegre olmuş bir milletiz” diyerek kendilerini bu toplumun bir parçası olarak görmekte olduklarının altını çizdi.

ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, çocukları ocaklara gönderen ailelerin çok rahat olduğunu söyledi. Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, “Çünkü ocaklarda yetişen gençlerin topluma faydalı ve bulunduğu ülkenin kurallarına saygılı olarak yetiştirilmekte. Gençlerin geleceğimizin teminatı olduğunu bilincinde olmalıyız” dedi. Her şeyin gençler için olduğunu bir kez daha vurgulayarak yeniden teşkilat başkanlığına seçilen Cevdet Başbuğ ve yönetim kurulu üyelerine başarılar dileyen Sayın Şentürk Doğruyol, düzenlenen ‘Birlik Gecesi’nde ülküdaşlarla birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Konuşmalardan sonra sahneye teşkilatımızın gençlerden oluşan ilahi ve marşlar sunumu sonrası saz kursu öğrencilerinden oluşan gurup sahne alarak misafirlerin takdirini alkışlarla topladılar. Gecenin sanatçısı olarak ise Stuttgart Türk Milli Kültür Derneği’nde yetişmiş sevilen ATF Genel Merkez sanatçısı Alparslan Yılmaz sahne alarak katılımcılara güzel bir gece yaşattı. Program sonunda teşkilatta emeği geçenlere teşekkür hizmet plaketi verildi.

 

Galeri