• Deutsch
  • Türkçe

Sindelfingen 50. Yıl Kültür ve Ülkü Şöleni


Almanya Türk Federasyon (ATF) Sindelfingen Milli Türk işçiler Cemiyetimizin kuruluşunun 50. Yıl Kültür ve Ülkü Şöleni’nde coşku ile kutlandı. Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Cemal Çetin. Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner, ATF Başkanlık Divanı üyeleri, ATf BW 1. Bölge Başkanı Mustafa Tok,  Sindelfingen Teşkilatımızın Başkanı Sezai Altınsoy ve çok sayıda ülkücünün katılımıyla gerçekleşti. Şölende konuşan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol , Avrupalı Türklerin parlak yarınlarını, yarım aşırı geçen bilgi ve birikimiyle şekillendirmek ve taçlandırmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Bu şölende emeği geçen bütün kardeşlerimi tebrik ediyorum. Bu gün sizlerle birlikte olan sanatçılarımız Mustafa Yıldızdoğan, Ümran Gülcan ve Emin Demir’e Kadın kolları, Gençlik kolları ve kıymetli katılımcılara teşekkür ediyorum. Nice 50. yıllara inşallah. Özellikle 50.Yıl şölenimizi engellemek isteyenlere karşın başarılı bir şekilde geçmesi için her türlü gayretini ortaya koyan BW1. Bölge Başkanı Sayın Mustafa Tok ve yönetimi, Sindelfingen Teşkilat Başkanı ve yönetimi, bölgemize bağlı teşkilat başkanları ve emeği geçen her bir dava arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Nice yarım asırlarda Türk kimliğinin bekçiliğinde bir ve beraber olmak dileğiyle. Varolun ülküdaşlar“ dedi.

Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Cemal Çetin ise katılımcılara ve muhteşem şölende emeği geçenlere teşekkür ederek ” Avrupa Türklüğü geçen elli sekiz yıl içerisinde var olmak için büyük mücadeleler verdi. Avrupa’nın çeşitli ülkelerine para kazanmak amacıyla gelen birinci nesil dilini bilmedikleri, dinine ve kültürüne yabancı oldukları ülkelerde en ağır işlerde çalıştırılarak büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar.

ATK genel başkan, MHP İstanbul milletvekili Cemal Çetin, Sindelfingen Messehalle’yi dolduran kalabalığı yaptığı konuşmasında Sindelfingen'den tüm Avrupaya seslendi ve 1969 da atılan ilk adımın ardından bu yıl tam olarak 53'ncü faaliyet yılını coşkuyla kutladığımız Sindelfingen teşkilatımızın ve Avrupa Türklüğünün bu kutlu davasının sonsuza dek devam edeceğini söyledi. 

Avrupa Türk Konfederasyon genel başkanı, MHP İstanbul milletvekili Sayın Cemal Çetin,  58 yıl önce birinci nesil diye tabir ettiğimiz Avrupa Türklüğünün var olması için büyük gayretler gösteren vatandaşlarımıza şükranlan duyduğunu ifade ederek başladı.

Avrupa Türklüğünün gündeminde olan konular ve karşılaştıkları sorunların çözümü üzerine değerlendirmelerde bulunan Sayın Cemal Çetin, „Avrupa Türklüğü geçen elli sekiz yıl içerisinde var olmak için büyük mücadeleler verdi. Avrupa'nın çeşitli ülkelerine para kazanmak amacıyla gelen birinci nesil dilini bilmedikleri, dinine ve kültürüne yabancı oldukları ülkelerde en ağır işlerde çalıştırılarak büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar. Türkleri buralara davet edenler, onların insan olduğunu, bir entegrasyon sürecine ihtiyaç duyulacağını düşünmeden hemen işçi yurtlarına yerleştirdiler, ertesi gün de işe gönderdiler. Vatandaşlarımız ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı gibi insani olmayan uygulamalar nedeniyle toplumdan dışlanmış, ikinci sınıf insan muamelesi görmüşlerdir. Halbuki Türkler yaşadıkları ülkelere sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan çok büyük katkılar yapmış, halen de yapmaktadırlar. Avrupa Türklerini güzide temsilcileri olarak sizlerde şahitsiniz ki, Avrupa Türklüğü yaşadıkları devletlerin anayasasına saygılı, kanunlarına riayet ederek, dinî inancına ve kültürüne saygılı, uyum içerisinde hayatlarını sürdürmektedir.

Üçüncü ve dördüncü nesil Türkler, yaşadıkları ülkelerin dilini çok iyi konuşmalarına rağmen ana dilleri Türkçeyi unutmaktadırlar. Türkçe önündeki engeller her geçen gün artırılmaktadır. Okullarda okutulan yardımcı Türkçe dersleri kaldırılmıştır. Türkiye’den öğretmen gelmesi engellenmiş, çocuklarımızın okul bahçelerinde bile Türkçe konuşmaları suç sayılmaktadır. Oysa ki dilini ve dinini düzgün öğrenen bir çocuğun daha sağlıklı, kişilikli, kimlik bunalımına düşmeyeceği uzmanların hemfikir olduğu bir gerçektir. Kimlik bunalımına düşmüş nesiller her türlü yönlendirmeye açıktır. Bu noktadan hareketle kültürel kimliğimiz olan Türk kimliğinin ayrılmaz parçaları olan Türkçenin ve dinimizin doğru bir şekilde çocuklarımıza öğretilmesi en doğal haklarıdır.

Aile birleşimine de engeller getirilmektedir. Türkiye’den evlenen gençler eşlerini yaşadıkları ülkelere getirememektedir, önlerine dil engeli çıkarılmaktadır. Bir dil en iyi o dilin konuşulduğu ülkede öğrenilir. Yani Almanca en iyi Almanya’da öğrenilir. Elli sekiz yılı aşan göçün ardından artık dördüncü nesil oralarda hayatını sürdürmektedir. Elli sekiz yıllık göçmenlik, elli sekiz yıllık misafir işçilik, elli sekiz yıllık yabancılık olmaz; elli sekiz yıllık gurbetçilik, Almancılık da olmaz. Biz, artık, Türklerin kalıcı olduğuna inanıyoruz ve buna “Avrupa Türklüğü” diyoruz.

Avrupa Türk Konfederasyonu olarak Türk Federasyonlarla birlikte insanımız için iyi bir gelecek inşa etmek başlıca amaçlarımızdan biridir. Almanya Türk Federasyonumuz, bugüne kadar bir çok imrenilen başarılı etkinliklere imza atmıştır. Yarım asrı aşkındır alın teri döktüğümüz, emek ve ömrümüzü verdiğimiz Almanya artık bizim için ikinci vatandır. Avrupalı Türk bilinciyle, artık hem bizim, hem de gelecek nesillerimizin vatanı olmuş, ATF, etnik, din ve mezhep gibi farklılıkları zenginlik addederek insanına sahip çıkmaya devam edecek, doğunun insan merkezli değerlerinin muhafazası ile batının akıl ve teknoloji merkezlerini örtüştürerek gelecek nesiller için de çözüm odaklı çalışmaları yürütmekten Türk Federasyonlarımızı kimse engelleyemeyecektir” dedi.

Mehter Takımının gösterisi, gençlerin okuduğu şiir ve marşlar katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Misafirlere, ünlü sanatçılarımız Mustafa Yıldızdoğan, Ümran Gülcan ve Emin Demir’in bir birinden güzel seslendirdikleri eserlerle 2019 yılının unutulmaz gecesini yaşattılar. Teşekkürler hepinize

Galeri