• Deutsch
  • Türkçe

Salzgitter Türkiye Sevdalıları Kültür ve Ülkü Şöleni


Almanya Türk Federasyon (ATF) Aşağı Saksonya (AS) Bölge Başkanlığımıza bağlı Salzgitter Eğitim ve Kültür derneğimizin "Türkiye Sevdalıları Kültür ve Ülkü Şöleni“ yoğun katılımlı bir ortamda başarıyla tamamlandı.

Şölene MHP MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Genel Başkan Yardımcıları Sayın Erdoğan Aktaş, Sayın Nihat Güney, AS Bölge başkanı sayın Ali Eligür ve yöneticileri, KRV3. Bölge Başkanı Sayın Adnan Altıntaş ve yöneticileri, BRL Bölge başkanı Sayın İbrahim Yiğit ve yöneticileri, ATF GİK üyeleri ve teşkilat Başkanlarımızın yanı sıra gönüldaşlarımızın katılımıyla gerçekleşti.

"Türkiye Sevdalıları Kültür ve Ülkü Şöleni“ etkinliğimizde sahne alan ve büyük beğeni ile dinlenen değerli sanatçılar Sayın Mustafa Yıldızdoğan, Sayın Emin Demir, Sayın Aybüke Ayberk, Rahden Halk Oyunları ekibi ve Mehter Takımları, sanat severlere unutulmaz bir gece yaşattılar.

Şölen Almanya milli marşı ardından saygı duruşu ve topluca okunan İstiklal marşımızla başladı. Açılış konuşmasını yapan Salzgitter teşkilatımızın başkanı Sayın Mehmet Yiğit, „misafirleri selamlayarak, hoş geldiniz“ dedi. Başkan Mehmet Yiğit, „şölenimize katılan Salzgitter ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın etkinliğe gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Cemal Çetin ve Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol başkanlarıma bizleri yalnız bırakmadıkları için, etkinliğimizi onurlandırdıkları için ayrıca teşekkür ediyorum“ dedi. 

Irkçılık Hepimizin Düşmanı

Salzgitter teşkilatımızın başkanı Sayın Mehmet Yiğit’in konuşmasından sonra kürsüye gelen ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, "Türkiye Sevdalıları Kültür ve Ülkü Şölenimizin başarılı ve disiplinli geçmesi için her türlü gayretini ortaya koyan Salzgitter teşkilatımızın Başkanı Sayın Mehmet Yiğit ve yönetimi, Aşağı Saksonya Bölge Başkanı Sayın Ali Eligür’e, bölgemize bağlı teşkilat başkanları ve maddi manevi emeği geçen her bir dava arkadaşıma teşekkür ediyorum. Son günlerde endişe verici boyuta gelen ırkçı saldırılara konusunda kısaca değinmek istiyorum. Irkçılık Hepimizin Düşmanı. Geçtiğimiz günlerde Almanya'da polisin operasyon düzenlediği aşırı sağcı hücrenin Finlandiya'daki aşırı sağcılarla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Hücrenin hedefinde Avrupa Türklüğü başta olmak üzere, sığınmacılar ve yabancılara karşı hoşgörülü Alman politikacıların bulunduğu yetkililer tarafından açıklandı. Sivil toplum kuruluşları ne kadar güçlü, eğitim kurumlarında ve medya kurumlarında, cemiyetteki direnç ne kadar büyük olursa; her türlü ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele etme şansı da o kadar büyük olacaktır. Türk Federasyon olarak bu konuda yılmadan mücadele edeceğimizi açıklıyorum“ dedikten sonra Türk Federasyon Genel başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, „MHP MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin’i kürsüye davet ederek Avrupa Türklüğünün gündemini değerlendirmek üzere „arz ederim“ dedi

Avrupa Türklüğü yalnız değildir.Kaderine terk edilmeyecektir

MHP MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, AS Bölge Başkanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Salzgitter teşkilatımızın şölenine katılan ve bu muhteşem şölende emeği geçenlere teşekkür ederek, “bu gün Salzgitterde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duymaktayım, tekrar hoş geldiniz. Sefalar getirdiniz. Milliyetçi ülkücü hareketin Lideri, Türkiye’nin drenci Genel Başkanımız Sayın Devlet bahçelinin selamını getirdim. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli hepinizi muhabbetle kucaklıyor. Avrupa Türklüğünün var oluş mücadelesinde her türlü destegi veren, ömrünün tamamını milliyetçi, ülkücü harekete adayan, teşkilatlarımızın kurucusu merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Avrupa Türklüğü geçen elli sekiz yıl içerisinde var olmak için büyük mücadeleler verdi. Avrupa’nın çeşitli ülkelerine para kazanmak amacıyla gelen birinci nesil dilini bilmedikleri, dinine ve kültürüne yabancı oldukları ülkelerde en ağır işlerde çalıştırılarak büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar. Karşılaştıkları her sorunun üstesinden gelerek bu gün artık yeni nesilierin daha donanımlı olması için kurmuş oldukları ocaklarla sürdürmektedir. Yaklaşık yarım asırdır süren bu var olma mücadelesi ve azmi kararlılıkla sürdürülmektedir. Türk Federasyonlarımıza bağlı faaliyet gösteren teşkilatlarımız, üzerinde yaşadığı ülkenin Anayasal düzenine ve toplumsal değerlerine saygılı uyumlu bir hayat sürdürmekte kararlı olduğumuzu ve siyasilerin önyargılardan arınarak derneklerimizi karalamaktan ve uyum karşıtı göstermekten vazgeçmeye davet ediyorum” dedi. 

MHP MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “TBMM YTB alt komisyonu ile Almanya Belçika Hollandada Türk STK ve Resmî makamlarla görüşmeler yaptık. Avrupa Türklüğü’nün meselelerinin çözümü için bilgi alışverişinde bulunduğumuz muhataplarımızla, çeşitli temaslar gerçekleştirdik“ dedi.

Almanya, Belçika ve Hollanda ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini aktaran . MHP MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, “İnsanı merkezine alan, herkesin hayat hakkına, hayat tarzına ve düşünce beyanına saygı duyan, kimseyi aşağılamayan, kimseyi küçük görmeyen bir geleneğin ve siyasetin temsilcileri olarak bizler, bu temaslarımızda Avrupa Türklüğünün sorunlarını bir kez daha gündeme getirdik. Avrupa Türklüğü asla yalnız olmadığını, maruz kaldığı tüm sorunları çözmek için dün olduğu gibi bu gün de var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Cumhur İttifakı’nin bir tarafı olan Ülkücü hareket, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin emrinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini savunmaya ve hain terör örgütlerine karşı mücadeleye devam edecektir.

Cumhur İttifakı Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin güvencesidir. Yapılan dış harekatlarla barışın tesisine katkı yapmakta ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine yönelik uluslarası hukuktan doğan hakkını kullanmaktadır” dedi.

Nezih bir ortamda gerçekleşen bu etkinliğimizde emeği geçen başta kadın kolları olmak üzere gençlik kolları, teşkilat başkan ve yöneticilerine, kısaca ülküdaşlarımıza teşekkür ederim” diyen MHP MYK Üyesi İstanbul Milletvekili, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, Türk milletinin ve topyekûn insanlığın meselelerine kafa yormaktan da çekinmeyeceğiz. Bunları özellikle Avrupa kamuoyunun bilmesi, bizi yanlış yorumlamaktan ve asılsız ithamlarla suçlamaktan acilen dönmeleri geldiğimiz bu aşamada zaruret halini almıştır.

Diğer yandan mutlaka ki, sürekli ivme kazanan yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslam karşıtlığı gibi insanlık dışı eğilim ve yönelimlerle de mücadele edilmelidir. Bir insanı tercihinden, düşüncesinden, mensubiyetinden, inancından, derisinin renginden ve kimliğinden dolayı ikinci sınıf görmek, ötekileştirmek ve horlamak dünyanın neresinde olursa olsun çağ dışıdır, akıl dışıdır ve barbarlıktır. Her millet, her devlet, her din, her fikir, bozguncu olmadıktan sonra her ideoloji saygıyı hak etmektedir. İnsanca yaşamanın, işbirliği içinde var olmanın başka bir çıkar yolu da bulunmamaktadır.

Irkçılığın hangi vahim sonuçlara neden olduğunu bilhassa Almanya çok iyi bilmektedir” diyerek sözlerini şu şekilde tamamladı, "Türkiye Sevdalıları Kültür ve Ülkü Şöleni“ etkinliğimizde sahne alan değerli sanatçılar Sayın Mustafa Yıldızdoğan, Sayın Emin Demir, Sayın Aybüke Ayberk, Mehter Takımı ve Rahden Halk Oyunları ekibinin her bir ferdini gösterdikleri güzel sahne performanslarından dolayı tebrik ediyorum” 

Galeri