• Deutsch
  • Türkçe

Referandum için geri sayım başladı


Anavatanımız Türkiye’deki referandum için Almanya’daki Türk vatandaşları 27 Mart-9 Nisan tarihlerinde oy kullanabilecek.

 

Son İki Gün

Türkiye’de yapılacak anayasa referandumu için Almanya’da sandıklar 27 Mart Pazartesi sabahı saat 09:00’da açılacak ve oy verme süreci 9 Nisan Saat 21:00'e kadar sürecek. En fazla yurt dışı seçmenin yaşadığı Almanya’daki oy verme süreci için geri sayım başladı. Halkoylamasında yurtdışında yaşayan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti her vatandaş yurtdışı seçmen kaydını yaptırmış olması şartıyla oy kullanma hakkına sahiptir.

 

Sandıklar Saat 21:00’e kadar açık kalacak

Yüksek Seçim Kurumu (YSK) resmi internet (www.ysk.gov.tr) adresinden  kontrol ederek, 27 Mart Pazartesi sabahı saat 09:00’da açılacak ve oy verme süreci 9 Nisan Saat 21:00'e kadar süre zarfında oy vermeye gidebilirler. Yaklaşık 3,5 Milyon seçmenin oy kullanacağı göz önünde bulundursak, mümkün mertebe yoğunluğun fazla olduğu hafta sonundan kaçınarak hafta ortası sakin bir gün tercih edilerek, günün erken saatlerinde oy vermeye gayret edilmesi kolaylık sağlayacaktır.

 

TC kimlik Numarası

Vatandaşlarımızın yanlarına mutlaka TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya pasaportlarını almayı unutmaması gerekmektedir. Şayet nüfuz cüzdanı ya da pasaportta TC kimlik numarası yer almıyorsa bu bilginin yer aldığı ehliyet gibi destekleyici resmi evrak, belgeyle gelme imkânına sahipler. Kişi mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ispatlamakla yükümlü aksi takdirde oyunu kullanması mümkün değildir. Yeni çipli kimlik kartına sahip olmayanların oy kullanamayacağı” yönünde kulaktan kulağa dolaşan söylentiler tamamen hayal mahsulü kasıtlı dedikodulardır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası taşıyan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabileceği YSK yetkilileri tarafından açıklanmıştır.

 

Mavi kartlılar oy kullanamayacak

Öte yandan Alman vatandaşlığına geçmek için Türk vatandaşlığından çıkanlara verilen Mavi Kart ile kesinlikle oy kullanamayacağı YSK kaynaklı bilgilerde ve yetkililerin açıklamasıyla sabittir.

 

Nerelerde oy kullanılacak?

Almanya genelinde Türk vatandaşları 13 seçim merkezi oluşturuldu. Berlin, Stuttgart, Frankfurt, Düsseldorf, Köln, Dortmund, Münih, Münster, Hannover, Karslruhe, Hamburg, Nürnberg ve Mainz kentlerinde, 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında oy kullanabilecek.

Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münster ve Stuttgart kentlerinde sandıklar başkonsolosluklarda kurulacak.

Münih, Hannover, Nürnberg ve Dortmund kentlerinde ise kiralanan salon ve fuar alanlarında oy kullanılacak.

 

Seçim bölgesi sınırlaması yok

Bu arada çok önemli bir gelişme oldu. Bu seçimde yurt dışı seçmenleri için seçim bölgesi ayrımı kaldırıldı, yurt dışında adres beyanında bulunmuş Türk vatandaşları yurt dışında herhangi bir seçim merkezinde ve 27 Nisan ‘dan 16 Nisan ‘da saat 17:00’ye kadar gümrük kapılarında oy kullanabilecek.

Sandık kurulacak karayolu gümrük kapıları, havalimanı gümrük kapıları ve liman gümrük kapıları listesi ayrıntılı bir şekilde www.ysk.gov.tr sitesinde yer alıyor.

 

Çalışanlara kolaylık

Yine bu seçile birlikte başka bir yenilik devreye sokuldu. Çalışan kesimlere kolaylık sağlamak, sandıklardaki yığılmayı ve uzun bekleme sürelerini önlemek amacıyla seçim merkezlerindeki oy verme süreleri Saat 21:00’e kadar uzatıldı. 27 Mart tarihinden 9 Nisan tarihine kadar aralıksız olarak her gün vatandaşlarımız sabah saat 09:00 akşam saat 21:00 arasında oylarını kullanabilecekler. İşten çıkan vatandaşlarımıza yönelik bir kolaylık olarak düşünülmüş bir uygulama şeklinde devreye sokulan bu yeni uygulama seçmenlerimizi büyük ölçüde rahatlatacağa benziyor.

 

Sandık güvenliği

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi halkoylamasında özel güvenlik şirketinden hizmet alınarak, konsolosluklarımızın emniyet mensubu personeli ve Alman Federal makamlarının sağladığı emniyet personeli sandık güvenliğini sağlayacaklardır. Oyların başkonsolosluğun muhafazalı, kilitli odasında korunacağını bu odaların 24 saat boyunca alınan güvenlik tedbirleriyle koruma altında olacaktır. Oylar Türkiye’den gelecek özel kurye uçağıyla Türkiye’ye gönderilecek ve 16 Nisan günü Türkiye’de sayım yapılacaktır. Önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de, oylamanın tamamlanması sonrasında oyların tutanaklarla birlikte konsolosluk yetkilileri ve siyasi parti temsilcileri tarafından havalimanına götürülmesi ve yine YSK ve siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı bir heyet tarafından teslim alınması, kurye uçağı ile Türkiye'ye götürülecektir.