• Deutsch
  • Türkçe

Referandum Başladı


Türkiye dışında en fazla seçmenin yaşadığı Almanya’da seçim serüveninin tarihi süreci çok taze. İlk olarak 2014 yılında yurt dışındaki seçmenler 12. Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmaya başlamışı. Bu durumun hukuki alt yapısı TBMM de 2008 yılında kabul edilen Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yurt dışında yaşayan seçmenlerin, gümrük kapıları dışında yaşadıkları bölgedeki elçilik ve konsolosluklarda da oy verilebileceği hükme bağlanması sonucu oluşturuldu. 2015 yılından bu yana Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımız sandıklara giderek oylarını kullanmaya başladılar.

Almanya'da ne kadar Türk seçmen kayıtlı? 

En son Kasım 2015 yılında yapılan milletvekili genel seçimlerdeki seçmen kayıtlarına göre Türkiye dışındaki seçmen sayısı 2 milyon 881. Bu sayının halihazırda 3 milyonun üzerine çıktığı tahmin ediliyor. Almanya 1 milyon 430 bin seçmen ile Türkiye dışında en çok seçmenin bulunduğu ülke konumunda. Almanya’yı sırasıyla 326 bin seçmen ile Fransa, 253 bin seçmen ile Hollanda, 138 bin seçmen ile Belçika ve 109 bin seçmen ile Avusturya takip ediyor. Yüksek seçmen sayısına sahip olan diğer ülkeler ise 105 bin seçmenle Kuzey Kıbrıs, 100 bin seçmenle Amerika Birleşik Devletleri, 95 bin seçmenle İsviçre ve 93 bin seçmenle Birleşik Krallık.

Almanya'da nerelerde oy kullanılıyor?

Almanya genelinde Türk vatandaşları için 13 seçim merkezi oluşturuldu. Berlin, Stuttgart, Frankfurt, Düsseldorf, Köln, Dortmund, Münih, Münster, Hannover, Karslruhe, Hamburg, Nürnberg ve Mainz kentlerinde, 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında oy kullanabiliyor.

Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münster ve Stuttgart kentlerinde sandıklar başkonsolosluklarda kurulacak.

Münih, Hannover, Nürnberg ve Dortmund kentlerinde ise kiralanan salon ve fuar alanlarında oy kullanılacak.

YSK'nın verilerine göre, 2014 yılında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde o dönem Almanya'da kayıtlı 1 milyon 383 bin 42 seçmenin yaklaşık yüzde 8’i oy kullandı. Oy kullanan seçmenin yüzde 68’i Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 23’ü Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu’na, yüzde 7’si de Selahattin Demirtaş’a oy verdi.

Sandığa Gitme Oranı Artıyor

7 Haziran 2015’te yapılan milletvekilleri genel seçimlerinde ise oy kullanma oranı daha yüksekti. 7 Haziran seçimlerinde Almanya’da sayısı 1 milyon 430 bin 134'e yükselen seçmenin yaklaşık yüzde 34’ü sandık başına gitti. Hükümetin kurulamaması üzerine 1 Kasım 2015’te yenilenen seçimlerde ise nerdeyse her iki seçmenden biri sandığa giderek oyunu kullanmış oldu. Almanya’da bulunan 1 milyon 430 bin 134 kayıtlı seçmenin yüzde 40’ı oy kullandı.

Almanya’da referandum için oy verme işlemi başladı

Türkiye’deki referandum için Almanya’daki Türk vatandaşları 27 Mart’tan itibaren 9 Nisan'a kadar oy kullanabilecek.

Seçim bölgesi sınırlaması Kalktı

Yurt dışında adres beyanında bulunmuş Türk vatandaşları yurt dışında herhangi bir seçim merkezinde ve 27 Nisan ‘dan 16 Nisan ‘da saat 17:00’ye kadar gümrük kapılarında oy kullanabilecek. Önceki uygulamalara göre bağlı bulunduğu konsoloslukta oy verme işlemi bu seçimle birlikte kaldırılmış olup, vatandaşlarımız herhangimi bir sandığa giderek, kendisine en yakın sandığa giderek oyunu kullanabilecektir.

Çalışanlara kolaylık

Bu seçimle birlikte uygulanan bir diğer yenilik, çalışan kesimlere kolaylık sağlamak adına sürenin uzatılması oldu. Bu değişiklikle birlikte artık vatandaşlarımız Saat 21:0’e kadar oyunu kullanabilecektirler.