• Deutsch
  • Türkçe

Nürnberg Geleneksel Yaz Şenliği


Nürnberg Türk Ocağı geleneksel hale getirdiği “Nürnberg Yaz Şenliği” 3 gün sürdü. Pazar günü Ülkücü sanatçı Mustafa Yıldızdoğan'ın sahnesiyle muhteşem bir atmosferde başarıyla tamamlandı Bu yıl yedincisi düzenlenen Nürnberg Yaz Şenliği’nin ikinci gününde etkinliğe katılan Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin’e Almanya Türk Federasyon (ATF) Genel Başkan yardımcısı Sayın Nihat Güney eşlik etti. Nürnberg Yaz Şenliğinin yapıldığı St. Leonhard Parkı girişinde ATK-GİK üyesi Sayın Şenol Çakıray, Bavyera birinci bölge başkanı Sayın Kudret Yılmaz, Nürnberg Türk Ocağı Başkanı Oğuzhan Özel ve beraberinde bulunan çok sayıda ülkücüler tarafından karşılandı. Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, şenlik alanında kurulan çadırları tek tek ziyaret ederek misafirler için hazırlık yapan kadın kolları ve gençlik kolları mensuplarını tebrik ederek hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Gecenin geç saatlerine kadar süren sohbetlere Nürnberg gençlik kollarının hazırladığı masaların üzerine misafirlere ikram edilen semaver eşliğinde geçti.

Nürnberg Yaz Şenliği üçüncü günü olan Pazar sabahı dernek yöneticileri ile kahvaltı yapan Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, etkinliği organize eden Nürnberg Türk Ocağı başkanı Sayın Oğuzhan Özel ve yöneticilerine Türk Kültürünü Nürnberg ve çevresinde yaşayan vatandaşlara örnek gösterilecek bir kalitede tanıtımından dolayı kutladı.

Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol ve Genel Başkan yardımcısı Sayın Erdoğan Aktaş etkinliğe Pazar günü katıldılar. BV2. Bölge Başkanı Sayın Erhan Daşcı ve bölge başkan yardımcısı Sayın Oğuzhan Akduman, Münih Türk Eğitim Ocağı Başkanı Sayın Engin Uyguntürk ve yöneticileri. Yine Pazar günü şölenimizi onurlandıran Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosumuz Sayın Yavuz Kül ve muhterem eşi, Konsolos Sayın Gürol Baş ve kıymetli eşi etkinlik bitene kadar bizlerle beraber oldular.

Mustafa Yıldızdoğan Nürnberg Yaz Şenliğinde St. Leonhard Parkını Salladı

Pazar günü halka açık Konserde sahne alan, ünlü sanatçı Mustafa Yıldızdoğan, kendisini dinlemeye gelen kalabalığa St. Leonhard Parkında saatler süren unutulmaz bir konser verdi. Konseri izlemeye gelenler arasında THY Nürnberg Müdürü Dr. Osman Nuri Hasırcı, MÜSİAD Yöneticilerinden İsmail Sönmez, CSU Uyum Komisyon üyesi İsmail Akpınar, ve bazı üst düzey bürokratlar katıldı. Nürnberg ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın aşina olduğu, Türk Ocağının Kültürel faaliyetlerini kaliteli ve nezih bir ortamda icra etmenin mutluluğunu yaşayan yöneticiler, vatandaşlarımızın ailece katıldığı Yaz Şenliğinde, Türk mutfak kültürünün en güzide örneklerini titizlikle misafirlerin beğenisine sundular. Türk Ocağı başkanı Sayın Oğuzhan Özel, “Nürnberg Türk Ocağı Yaz Şenliğinin birinci amacı birlik ve beraberliğin sergilenmesidir. Bu birliğin çatı temsilcisi Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin bizlerin davetini kırmayarak iki gün bizleri onurlandırması, Türk Federasyon Genel başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol’un yoğun programı arasında bizleri şereflendirmesi, Nürnberg ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızı ziyadesiyle sevindirmiştir. Federasyonumuzun topluma açık kültür sanat etkinlikleri genellikle kapalı salonlarda gerçekleşmektedir. Halka açık bu şenliği dışarda yaparak toplumun tüm kesimine hitap etmek arzusu Nürnberg Türk Ocağımızın yedi senedir başarıyla organize etmesi başta Bölge başkanlığımız olmak üzere Türk Federasyonumuzun desteği sayesinde icra edilmektedir. Almanya Türk Federasyonumuzu Nürnberg’de temsil eden Nürnberg Türk Ocağı yaptığı faaliyetleri Alman komşularımıza da tanıtmak ve uyum içerisinde karşılıklı hoşgörü atmosferinde bir arada olmaktan mutluluk duymaktadır. Almanya ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkileri yarım asırdır hep koruyarak geliştirmeye çalışan Türk Federasyonlarımıza bağlı faaliyet gösteren derneklerimiz bundan sonraki süreçte de ilişkilerimizi hoş görü ve uyum içerisinde sürdüreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerinin ziyaretin engellenmesi, vatandaşlarla buluşmasının yasaklanması Avrupa Birliği kuruluş bildirgesine de aykırıdır. Özgürlüklerin kısıtlaması antidemokratik bir tutumdur. Avrupa genelinde hızla artan Siyasilerin yasakçı tutumu ibret vericidir” dedi. Şölene gelen misafirler en kısa zaman içerisinde Nürnberg Türk Ocağının bir başka etkinliğinde tekrar buluşmak üzere ayrıldılar.

Galeri