• Deutsch
  • Türkçe

Mladic hakkında müebbet hapis talebi


Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Tieger, eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında "müebbet hapis" talebinde bulundu.

Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Savcılığı, eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında "müebbet hapis" talebinde bulundu.

2012 yılından beri devam eden davada, savcılık ve savunmanın son sözlerini söylediği duruşmaya bugün de devam edildi.

Savcı Alan Tieger, Bosna'daki savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) başkomutanlığı yapan Mladic'in organize suç eylemleri nedeniyle ceza alması gerektiğini belirterek, mahkemeden Sırp komutan hakkında müebbet hapis talebinde bulundu.

Tieger, Mladic'e yasalardaki en ağır ceza olan müebbet hapis dışında bir ceza verilmesinin kurbanlar, yaşayanlar ve ölüler için olduğu kadar adalet için de hakaret niteliği taşıyacağını vurguladı.

Dava kapsamında Mladic'in avukatları da 9-13 Aralık tarihleri arasında son sözlerini aktardıktan sonra, 15 Aralık'ta taraflar taleplerini ortaya koyacak.

Davada, kararın gelecek yıl kasım ayında açıklanması bekleniyor.

16 yıl kaçtıktan sonra 2011 yılında Sırbistan'da yakalanan Mladic'in yargılanmasına 2012 yılında başlanmıştı.

Eski Sırp komutan Mladic, 1995 yılındaki soykırımın yanı sıra savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten yargılanıyor.

AA