• Deutsch
  • Türkçe

Kurban Vekaletleri Yerlerine Ulaştırıldı


Avrupa Türk Konfederasyon 2017 kurban kampanyası çerçevesinde vekalet yoluyla verilen tüm kurbanlar kesilerek ihtiyaç sahibi soydaşlarımıza ulaştırıldı.

Bu sene Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) himayesinde bizzat Genel Başkanımız Sayın Cemal Çetin'in katılımıyla, Ülkü Ocakları ile birlikte Türkiye’de Ankara, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Ovakent(Hatay), Kayseri, Van olmak üzere zulümden ve baskıdan dolayı yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Anadolu'ya gelmiş olan Suriye ve Irak Türkmenleri ve Afganistan, Özbek, Doğu Türkistanlı soydaşlarımız için de kurban keserek bayram sevincimizi paylaşıp, Avrupa Türklüğünün selamları iletildi. Vekalet yoluyla yaptığınız kurban bağışlarının bir kısmını da ülkemizdeki şehit ailelerine ve diğer ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Avrupa Türk Konfederasyon (ATKF) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin yapmış olduğu açıklamada,  “Kurban ibadetinin bir diğer yönü sosyal sorumluluk yani paylaşmaktır. ATK 2017 Kurban kampanyasında bu yıl Türkiye başta olmak üzere, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kırım, Kerkük, , Pakistan, Romanya, Doğu Türkistan, Makedonya ve Kosova olarak tespit edilmiştir. Türk Federasyonlarımıza vekalet yoluyla verilen tüm kurbanlar ihtiyaç sahiplerine paylaştırılmıştır. Dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olan Kurban kampanyamız dini vecibelerimizi yerine getirmekte olup, paylaşma, dayanışma şeklinde tezahür eden önemli bir sosyal sorumluluk örneği olarak görmekteyiz. Hiç şüphesiz, içerisinde pek çok sembol, anlam ve değer taşıyan kurban ibadeti sadakatin, Allah’a itaat ve teslimiyetin göstergesidir. Bayramlarda Müminler ihtiyaç sahibi kardeşleriyle dayanışma içerisine girerler. İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar vardır. Kurban ile ilgili olarak ayet ve hadislerde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluğunu ifade etmiş olur. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, birlik ve beraberlik zeminini çoğaltır. Zengine, malını Allah rızası için harcama alışkanlığını kazandırır, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma kültürünü geliştirir, Allah’a şükretmesine vesile olur.

Avrupa Türk Konfederasyonumuzun her organizesinde görüldüğü üzere, bu yıl da vekâlet yoluyla “Kurbanımız Kardeşlerimize” kurban kampanyasına ilgi artarak devam etmiştir. Kurbanlarımız, vatandaşlarımıza hizmet için kurulan Türk Federasyonlarımız ve bünyesinde faaliyet gösteren derneklerimizin katılımıyla Avrupa Türk Konfederasyonbünyesinde toplanıp organize edilmiştir. Bu durum vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmekte aracı olan Avrupa Türk Konfederasyonumuza önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bu sebeple çeşitli ülkelerde kurban ibadetinin dinimizin emrettiği ölçülere, aynı zamanda gerekli sağlık ve çevre şartlarına uyularak gönül rahatlığı içerisinde yerine getirilebilmesi için her türlü önlem alınarak yapılmıştır. Türkiye'de Ülkü Ocakları ile koordineli bir şekilde yürütülen kampanyamız, bir taraftan ülkemiz sınırları içerisinde Suriye ve Iraktan sürgün edilen Türkmen kardeşlerimizin, diğer taraftan zulüm ve savaş şartları altında olan soydaşlarımızın da yanında olma gayreti içeresinde olduk. Türkiye’de bulunan Ülkücü Şehit Aileleri ihmal edilmeden, ulaşabildiğimiz kadarıyla Avrupa Türklüğünün selamını götürerek dayanışma ve gönül köprüsü oluşturduk. Önemli olan umut olmaktır, ki kurban kampanyamızı destekleyen gönüldaşlarımın ve sahada çalışmalarımıza nezaret eden başta Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol ve Genel Başkan Yardımcısı Sayın Sedat Kart, Amerika Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Alper Adil Yiğiter, Almanya Türk Federasyon Kiel Türk Ocağımızdan Sayın Aslan Sevinç, Hamm derneğimizden Sayın Osman Yıldırım, Heilbronn Türk Ocağımızdan Sayın Coşkun Tak, Münih Pasing Türk Kültür Merkezinden Sayın Hamdi Azünlü, Başkent Berlin’den Sayın Hamza Türk, Bad Oyenhausen’den Sayın Nejdet Parlak, Mainz Türk İslam Kültür Ocağından Sayın Eren Demiröz ülküdaşlarıma umudun gönül köprüsünü inşa etiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Türk Federasyonların Genel Başkanları ve görevli Ülküdaşlarımızın katılımıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan Kurban kesim bölgelerinde dağıtım yapan ülküdaşlarımıza teşekkür ederim. Allah razı olsun. Yüce Allah kesilen Kurbanları kabul etsin” dedi.

 

Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol Hataydaki kesim ve dağıtımlara refakat ederken ATF Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sedat Kart Azerbaycan ve Gürcistandaki kesim ve dağıtımlara refakat ettiler.

ATK-BASIN

Galeri