• Deutsch
  • Türkçe

KOVID-19 tedbirleri


Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol Kovid-19 salgının yayılma oranı artışına dikkat çekerek, ikinci dalganın başladığını belirtmiştir. Federal yetkililerin almış oldukları tedbirler kapsamında yeni tedibirlere ihtiyaç duyulduğunu belirterek, dernek ve bölge başkanlarını uyarmıştır. Önceki genelgelerin güncellendiği ek KOVİD-19 Tedbiri genelgesi göndermiştir.

Genelgenin tamamı şu şekildedir:

“Türk Federasyon” olarak küresel çapta hızla yayılan ve toplum sağlığını tehdit eden COVID- 19 salgını karşısında bugüne kadar Federal Almanya hükümetinin aldığı kararlara uygun bir davranış sergilemeye gayret ettik. Bundan sonra da uymaya devam edeceğiz.

Son günlerde salgının yayılma oranında ikinci dalganın başladığı ve yeniden vaka sayılarında hızlı artış kaydedildiği yetkililer tarafından açıklanmaktadır.

Ayrıca ülküdaşlarımızın da salgından etkilenip COVID-19’a yakalandığını üzülerek gözlemlemekteyiz.

Değerli ülküdaşlarım,

Kovid-19 ikinci dalgasının çok hızla yayılıyor olması karşısında yetkililer tarafından tedbir kararları da alınmaya başlandı. Son olarak Federal düzeyde Eyalet Başbakanları ile yapılan toplantıda 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren 1 ay boyunca “İş yerleri, marketler ve Eğitim kurumları” haricinde ki tüm sektörlerin ve özel hayatın kısıtlanması kararı alınmıştır.

Buna göre “sosyal ve kültürel faaliyetlerin durdurulması ve iki haneden olmak kaydı ile en fazla 10 kişinin bir araya gelebileceği” tedbiri doğrultusunda dernek faaliyetlerinin de kısıtlanması söz konusudur.

Bu gelişmeleri dikkate alarak;

Toplum ve ülküdaşlarımızın sağlığını tehdit eden salgın karşısında üzerimize düşeni yapıyor ve 2 Kasım’dan itibaren derneklerimizin bünyesinde ki tüm faaliyetlerimize ara veriyoruz.

Elbette derneklerimizin resmi işlemleri yöneticiler tarafından aksatılmadan takip edilmelidir.

Bu vesile ile geçtiğimiz süre zarfında COVID-19 hastalığına yakalanan ve hayatını kaybeden insanlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet, hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Salgın felaketinden tüm insanlığın bir an önce kurtulmasını niyaz ediyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Sağlıcakla kalın.

Şentürk Doğruyol

Genel Başkan