• Deutsch
  • Türkçe

İngiltere Başbakanı 'Brexit' mektubunu imzaladı


Başbakan May'in imzaladığı mektubun AB Konseyi Başkanı Tusk'a iletilmesinin ardından başlayacak İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin iki yılda tamamlanması öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenleyen Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin işletilmesi çerçevesinde Brüksel'e resmi bildirimde bulunulacak mektubu imzaladı.

İngiltere Başbakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Başbakan, 50. maddeyi işleterek Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılık müzakerelerini başlatacak mektubu imzaladı." denildi.

Resmi bildirim çerçevesinde May'in imzaladığı mektup, İngiltere’nin AB Daimi Temsilcisi Sir Tim Barrow tarafından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a bugün öğle saatlerinde iletilecek.

Avam Kamarasında milletvekillerini bilgilendirecek

Mektubun Tusk'a iletilmesinden kısa bir süre sonra Başbakan May'in İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasına gelerek, 50. maddenin işletildiği yönünde milletvekillerini bilgilendirmesi bekleniyor.

İngiltere, Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek Brexit sürecini resmen başlatmış olacak. Ülkenin 1973'den bu yana üyesi olduğu AB'den ayrılığını iki yıl içinde tamamlamış olması hedefleniyor.

Brexit işlemleri 2019 ilkbaharında tamamlanmış olacak. Yürürlükteki AB bütçesinin süresi ise 2020'de doluyor. Britanya bu süreye onay vermiş, dolayısıyla da ödeme yükümlülüğü altına girmişti. Brüksel'in bakış açısı böyle. Komisyon aynı zamanda AB kurumlarında görev yapan Britanyalı memurların emeklilik maaşlarını da Londra'nın üstlenmesi gerektiğini savunuyor. Rees-Mogg bu şartların Brexit müzakerelerini başlatmak için fevkalade bir fırsat yarattığını söyledi.

Birlik bütçesine Almanya'dan sonra en fazla net ödeme yapan üye ülke Britanya. Britanya para musluğunu kapatırsa ya ortak bütçeden aldığından fazlasını yatıranların aidatı artacak ya da ödediğinden fazlasını alan üye ülkelerin payları küçülecek. 'Boşanma tazminatını' ödemediği takdirde hem AB'nin hem de üye ülkelerin Londra'yı dava etme hakkı doğacak. Lordlar Kamarası üyesi Kiswer Falkner ise İngiliz hukukçuların ekspertizlerine güvenen Britanya Başbakanı May'ın rahat olabileceğini, çünkü müzakerelerin bir parçası olan bu durumun Britanya'nın elini güçlendirdiğini söylüyor.

Para Meselesi

Ancak Britanya AB'nin ortak programlarının tümünden çekilmek istemiyor ve örneğin bilim ve araştırma programlarındaki ortaklığın sürmesini umuyor. İçişleri Bakanı Amber Rudd hafta sonunda Britanya'nın Avrupa iç pazarından çekildikten sonra en elverişli şartlarla yeniden ortak pazarda yer almak istediğini ve kaça mal olacağını bilmemelerine rağmen bu hedeften vazgeçilmemesi gerektiğini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Boris Johnson, 1984 yılında AB'li ortaklarından ‘Britanya indirimi' tavizini kopartan Margaret Thatcher'i örnek gösteriyor ve "1984 yılındaki Fontainbleau zirvesinde Margaret Thatcher parasını geri istemişti. Bize de aynı şekilde iade edecekleri kanaatindeyim" diyor.

Britanya ile AB arasındaki para kavgasının 2018 sonu ya da 2019 başlarındaki bir Zirve'de gece saatlerine kadar süren pazarlık sonunda tatlıya bağlanacağı tahmin ediliyor.