• Deutsch
  • Türkçe

Herborn’da Türkiye Sevdalıları Kültür ve Ülkü Şöleni


Hessen (HS2)ikinci bölge başkanlığımıza bağlı faaliyet gösteren Herborn Türk Alman Dostluk derneğimizin düzenlediği Kültür sanat şöleni muhteşem atmosferde gerçekleşti. Şölene ATF Genel Başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol, Genel Sekreter Fatih Oğuz, Genel Başkan Yardımcılarımız Sayın Erdoğan Aktaş, Sayın Nihat Güney, HS2. Bölge Başkanımız Sayın Sami Kavak, ATF Disiplin kurulu üyesi Sayın Mehmet Çelik, ATF denetleme kurulu üyesi Sayın Ahmet Kayabaşı, GİK üyeleri, teşkilat yöneticileri ve çok sayıda vatandaşlarımız katılmışlardır. Şölen Almanya milli marşı ardından saygı duruşu ve topluca okunan İstiklal marşımızla başladı. 

Teşkilat başkanımız Sayın Kenan Ata, yapmış olduğu kısa açılış konuşmasında, misafirleri selamlayarak, „şölenin icrasında emeği geçen tüm ülküdaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi 

Şölende kendine has yorumlarıyla kültürel kimliğimizi zenginlik katan başta sevilen sanatçımız Nejla Çakmakcı hanımefendi olmak üzere, duruşu ve estetik yorumlarıyla gecemize ayrı bir hava veren Hüseyin Yılmaz, Gençlerin sevilen yüzü, “Ayşe’nin Sevgilisi” (Ali AYŞEYİ SEVİYOR) Ali Kınık seslendirdikleri parçalarla gönüllere taht kurdular. Kardeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerimize has oyunları sahneye taşıyan Halkoyunları ekipleri büyük beğeni topladı.

Şenlikte misafirlere hitap eden Almanya Türk Federasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, şölene katılan Herborn ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın etkinliğe gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti. Türkiye ve Almanya gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, “Almanya Türk Federasyon, kültürel kimliğinin Alman toplumunun ayrılmaz bir parçası olarak görmeye devam etmektedir. Kültürel çeşitliliğin bir zenginlik olduğunu anlayamayan, bunları kendi kültürü için bir tehlike gibi algılayan, bağnaz ve tutucu kurum ve kuruluşlar, dün olduğu gibi bu gün de maalesef mevcuttur.

Almanya Türk Federasyonunun organize ettiği Kültür Sanat programlarımız hepinizin şahit olduğu gibi uyum ve entegrasyona ve topluma hizmet etmeye devam edecektir. Bizler Kültürel farklılıkları tehlike olarak görmediğimiz gibi bu çeşitliliği bir zenginlik olarak algılıyor ve destekliyoruz. Almanya Türk Federasyon dün olduğu gibi bu günde Sanat ve Sanatçının yanında, destekçisi olmaya devam edecektir.

Geçen hafta Almanya’nın Thüringen eyaletinde yapılan başbakanlık seçiminde Hür Demokrat Thomas Kemmerich’in ırkçı zihniyete sahip aşırı sağ popülist partinin desteği ile seçilmesi üzerine başlayan siyasi kriz sonrası, ana akım siyasi partiler ve toplum tepki gösterdi. Irkçı zihniyete sahip bir partinin desteği ile bir başbakan seçilmesi, Almanya’da bir tabu yıkılması olarak nitelendirilip, tüm kitle partileri birleşerek tavır koydular. Konulan bu tavır üzerine ertesi gün başbakan seçilen Hür Demokrat Thomas Kemmerich istifa etmek zorunda kaldı ve sorumlular görevden alındı.

Demokrasinin vazgeçilmezi olan bu erdemli tutum maalesef Türkiyemizde göremedik. Eli kanlı Terör örgütü PKK’nın siyasi ayağıyla kol kola giren, onların desteğiyle belediye başkanı seçilen Büyükşehirler başta olmak üzere hiç bir belediye başkanı istifa etmedikleri gibi, siyasi çıkar hesapları yapılarak desteklendiğine şahit olduk“ dedi.

Almanya Türk Federasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Kısa bir süre önce ard arda yaşadığımız acı olaylara da değinerek, „yaşanan bu elim olaylar bizleri derinden üzmüştür.

Elazığ-Malatya depremi, Van çığ faciası, İstanbul Sabiha Gökçen hava meydanı ve Suriyeden gelen şehit haberleri milletçe yaşadığımız acı olaylarda hayatını kaybedenlere Allahtan Rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Birlik ve beraberlik içinde karşılaşacağımız her türlü felaketin üstesinden gelerek, yaraları en kısa bir zaman diliminde sarabileceğimize yürekten inanıyorum. Rabbim milletimizi beterinden korusun“ diyerek sözlerini tamamladı.

Galeri