• Deutsch
  • Türkçe

Hacılar Dualar ile Karşılandı


Kutsal topraklarda ibadetlerini yerine getiren hacılar ibadetlerini gerçekleştirerek geri dönmeye başladı. Avrupa Türk konfederasyon bünyesinde faaliyet gösteren Türk Federasyon hacıları da hac farizasını yerine getirerek yaşadıkları ülkelere geri döndüler.

Almanya Türk Federasyon hacıları Çarşamba günü, yakınları tarafından göz yaşları ve dualar ile karşılandı. 2017 yılı hac farizasını tamamlayarak geri dönen Almanya Türk Federasyon hacıları Stuttgart, Hamburg, Münih, Frankfurt, Berlin, Düsseldorf, Nürnberg, Hannover hava alanlarına güller, gözyaşları ve tekbirlerle karşılandılar. Havalimanındaki sevinçli bekleyiş hacıların gelmesiyle birlikte yerini duygu dolu anlara bıraktı.

Almanya Türk Federasyonumuz ile kutsal topraklara hac vazifesini yerine getirmek için giden hacı adayları, hacı olarak döndüler. Almanya Türk Federasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol Frankfurt hava alanına inen hacıları karşıladı. Genel Başkan Şentürk Doğruyol, kendisinin de kısas bir süre önce aynı mutluluğu yaşadığını, hacı olmanın mutluluğunu tarif etmenin neredeyse imkansız olduğunu belirtirken "Mümin olan herkes İslam’ın emirlerinden birini daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Rabbim herkese nasip etsin. Mukaddes toprakları gezmek, oraları görmek, ibadet etmek tüm Müslümanlara nasip olsun. Hac baştan sona sembollerle dolu bir ibadettir. Orada siz Kâbe’yi tavaf ettiğinizde bu tavaf size Allah’u Teala’ya vermiş olduğunuz o ahdin yeniden hatırlanmasına vesile oluyor. Arafat bir bilme, Müzdelife bir şuurlanma, Mina bir aşka ulaşma yeridir. Hac veya Umre niyetiyle olsun Kâbe’yi ziyarete gittiğimiz zaman ihrama giriyoruz Allah’u Teâlâ’nın ihrama girdikten sonra bizlerden istediği şudur, bu belirlediğim sınırlar içerisinde rütben ne olursa, makamın ne olursa ve hangi statüde olursan ol bunların hepsini dışarıda bırak huzuruma öyle gel ki buradan Allah’a kulluğun anlamı ortaya çıksın. Hamdolsun Almanya Türk Federasyon olarak hac programımızı güzel bir organizeyle tamamlamış bulunuyoruz. Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin ve gönlünde hac olanlara da nasip etsin" diyerek hacıların mutluluklarına tercüman oldu.

ATF BASIN

Galeri