• Deutsch
  • Türkçe

Fransa Türk Federasyon GİK Toplantısını Gerçekleştirdi


Fransa Türk Federasyonu (FTF) Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı yapıldı. Toplantı Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası topluca okunan İstiklal Marşı ile başladı. Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin’in iştirakiyle, başlayan GİK toplantısı, iki bölümden oluştu. Birinci bölümde Fransa Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Orhan İlhan Fransa Türk Federasyon Genel İdare Kurulu üyelerine hitap etti. FTF Genel Başkanı, yapmış olduğu durum değerlendirmesinde son GİK toplantısından bu yana yapılan faaliyetlerin genel kritiğini yaptığı konuşmasında GİK üyelerinden gelen sorulara da cevap verdi.

Teşkilat ve Teşkilatlanma çalışmalarımız Devam Edecektir

Genel Başkan Sayın Orhan İlhan yapmış olduğu uzun gündem değerlendirmesinde önemli konuları ele aldı. Genel Başkan, “Ülkücü hareket Fransa’da her geçen gün bünyesine yeni teşkilatlar katarak, yapılan akıl dışı saldırılara en güzel cevabı vermektedir. Bu gün ATK Genel Başkanımızın iştirakiyle açılışını yaptığımız ve Fransa Türk Federasyonumuza bağlı faaliyet gösteren derneklerimizin başkanları ve Genel İdare Kurulu üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz GİK toplantımızın, Nancy Türk Kültür Ocağımızın başkanı, yöneticileri ve özellikle kadın kollarımızın ev sahipliğinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Nancy Türk Kültür Ocağı Başkanı Sayın Mesut Kantar beyi ve ekibini tebrik ediyorum. Nancy ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet verecek olan Türk Kültür ocağımızın bu günlere gelmesinde katkı sunan her vatandaşımıza en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Federasyonumuzun Genel İdare kurul toplantısının yoğun ilgi görmesi, güzel bir katılımla taçlandırılması bizlere ayrı bir motivasyon vermektedir. Türk Federasyonumuzun tüm birimleri kısa ve orta vadeli programlarımızı takvime bağlamış bulunmaktadır. Ramazan ayı içerisinde yoğun bir program gerçekleştireceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Türk Federasyon olarak önümüzdeki süreçte Fransa’da yaşayan vatandaşlarımızın tamamına ulaşacak programlara imza atacağız. Fransa Türk Federasyon var gücüyle, tüm enerjisiyle, bu programların gerçekleşmesi için çalışacaktır“ dedi.

İkinci Bölümde Avrupa Türk Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, Avrupa ve Türkiye gündemini değerlendirerek, diğer Türk Federasyonlar ve Türkiye’de yaptığı temaslarla alakalı bilgi aktardı. Teşkilatlarımızın birlik ve beraberliğinin her şeyden önemli olduğunu vurgulayan ATK Genel Başkan, Türkiye’de yaşanan siyasi sürecin Avrupa’ya yansıması hakkında önemli bilgi aktardı.

Nancy Türk Kütür Ocağı Açılışı

Fransa Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Orhan İlhan başta olmak üzere başkanlık divanı üyeleri ve Nancy Türk Kültür Ocağı Başkanı Sayın Mesut Kantar beyi tebrik ediyorum. Nancy ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımıza Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş beyin fikirleri doğrultusunda hizmet verecek olan Türk Kültür ocağımızın açılış sürecinde katkı sunan tüm Ülküdaşlarımı kutluyorum. Ülkücü hareket, teşkilat ve teşkilatlanma için sürdürdüğümüz çok hassas bir strateji dahilinde emin adımlarla ilerlemektedir.

Avrupa Türklüğünün temsilcileri olan Türk Federasyonlar belirlenen bu strateji çerçevesinde öncelikleri vardır ve olmalıdır, bu önceliklerin başında hiyerarşik öncelik gelmektedir. Yönetici olan ülküdaşlarımızın kurumun hiyerarşisi içerisinde bir yeri vardır ve sahip olduğu sorumluluk kadar da yetkiye sahiptir. Bir konuda sorumluluğu bulunmayan bir kimsenin, o konuda yetki sahibi olması da mümkün değildir. Bir dernekte üye olan Ülküdaşımızın yetki ve sorumluluğu farklı, yönetici olan arkadaşımızınki farklıdır. Dernek Başkanlığına seçtiğimiz Başkanlarımızın yetki ve sorumlulukları farklıdır. Teşkilatlarımızda her fert sahip olduğu sorumluluğu kadar yetkisi vardır. Bayrak yarışında emanet olarak aldığı yetki ve sorumluluğu devrettiği ülküdaşına tabi olmak zorundadır. Stratejik öncelik teşkilatlarımızın başarıyı yakalamasında ikinci dikkat edeceği bir durumdur. Şimdi burada hepiniz yöneticilik yapıyorsunuz. Kısa ve orta vadede başarmak istediğiniz bir sürü plan ve projelerinizin olduğunu biliyorum. Bu Projelerinizi başarıyla tamamlamak istiyorsanız, bir önceliğe göre sıralamak zorundasınız. Aynı anda tasarladığınız projelerin hepsini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Belirli kriterlere göre sıralamaya tabi tutuyorsunuz. Projenin durumuna göre önceliklerini belirliyorsunuz. Teşkilatlarımız açısından bu öncelikler çok önemlidir. Stratejik önceliklerin tespitinin temelinde, stratejik amaç ve hedeflerinin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi başta gelmektedir. Teşkilat başkanlarımız bölge başkanlarımızın stratejilerini tamamlayan çalışmalara öncelik verirken Bölge başkanlarımız genel merkezi olan Türk Federasyonun belirlediği strateji çerçevesinde önceliklerini gündeme almak durumundadır. Fransa Türk Federasyon ve diğer Türk Federasyonlarımız Avrupa Türk Konfederasyon stratejik çalışmaları doğrultusunda plan ve programlarını hazırlayarak genel bir strateji ekseninde hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde ülküdaşlarımız sadece kendi eksenindeki olaylara, gelişmelere bakar, Yöneticilerimiz kendi ekseninde dönüp durur. Teşkilat ve teşkilatlanma yapısını sağlıklı hale getirmiş olanlar, Hareketin belirlenen genel stratejisine bakar.

Avrupa Türklüğü Fitneye Karşıdır

Avrupa’da yaşayan Ülkücüler yaklaşık yarım asırlık tarihi süreç içerisinde ilk defa çıkartılan fitne ve fesatla karşı karşıya değildir. Yaşanan süreç içerisinde defalarca saldırıya maruz kalmış bir kurumuz. Dün Rahmetli Başbuğumuz ve onun kurduğu kurumlara fitne ve bozguncu bir ruhla saldıranların değişik versiyonları aynı taktik ve bildik yöntemleriyle Federasyonlarımız, derneklerimiz ve yöneticilerine her türlü alçak iftira ve yalanlarla saldırmaktadırlar. Dün bu güruhla nasıl başa çıktıysak bu gün de Allah’ın izniyle, siz ülküdaşlarımızın sağduyusuyla başa çıkacak ve o fitne fesat peşinde koşanlara gereken cevabı vereceğiz. Başbuğumuzun kurduğu ve siz ülküdaşlarımızın gayretiyle bu günlere getirdiği bu teşkilatlarımız bir çok defa ihanete uğramıştır. Alın teri ve gözümüzün nuru olan Türk Federasyon ve dernekleri üzerinde defalarca bölme ve parçalama oyunları tezgahlanmıştır. Başbuğ Türkeş'in sağlığında Federasyonumuzun kıymetli GİK üyelerinin çoğunun hatırladığı üzere entrikalar çevrilmişti. Bu entrikaların en önemli, can alıcı kısmı belki de birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda vuku bulmasıdır. Bu tür entrikalar sahneye konulduğu günleri şöyle bir hatırlayın. Rahmetli Başbuğumuz Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisinde tam grup kuracakken bölmediler mi? Avrupa Türklüğü ve Ülkücü hareket dün nasıl ki bu oyunları görüp, Başbuğumuzun yanından ve fikirlerinden asla taviz vermeden duruş sergilemiş ise bu gün de Liderimiz Sayın Devlet Bahçelinin yanında tavizsiz bir şekilde durarak oynanan kirli oyunları bertaraf etmiştir ve etmeye de devam edecektir.

Teşkilatlarımızın duruşu Birlikten Yanadır

Tüm bunlar Ülkücülerin gözünün önünde cereyan eden hadiselerdir. Tüm bu oyunları gören Avrupa Türk Konfederasyon ve Türk federasyonlarımızın temsilcileri tavrını açıkça koyarak, birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyeceğini ilan ediyoruz. Bizim teşkilatlarımız bölücülüğe, fitneye karşı duruşu çok nettir ve birlik ve beraberlikten yanadır” dedi. GİK üyelerinden gelen sorular cevaplanırken, GİK üyelerinin birlik ve beraberlik temalı sözleri ülküdaşlarımızın konuya gösterdikleri hassasiyet katılımcıları ziyadesiyle memnun etmiştir.

Galeri