• Deutsch
  • Türkçe

Fransa Evet için Çalışıyor


Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin Fransa Türk Federasyonumuza (FTF) bağlı faaliyet gösteren Strasbourg Ülkü Ocağımızda Anayasa Değişikliği ve Referandum konulu toplantıya katılarak Avrupa  ve Türkiye gündemini değerlendirdi. FTF Genel Başkanı Sayın Orhan İlhan ve federasyonumuzun başkanlık divanı üyelerin de hazır bulunduğu etkinlikte Referandum başta olmak üzere Avrupa geneline yayılmaya başlanan Türk varlığına karşı anti demokratik ve tahammülsüz yaklaşımların geniş bir değerlendirmesini yaptı.

 

Vatandaşlarımızla Beraberiz

ATK Genel Başkanımız Sayın Cemal Çetin, Avrupa'daki ülküdaşlarımızı dinlemek, sıkıntılarını öğrenmek ve hasret gidermek amacıyla zaman buldukça Avrupa'daki Türk Federasyonlarımızı ziyaret etmekteyim. Bu ziyaretler çerçevesinde geçtiğimiz hafta sonu Almanya Türk Federasyonumuzun BW1. Bölgesinde faaliyet gösteren Stuttgart, Filderstadt, Weiblingen ve Ludwigsburg  derneklerimizi ziyaret ederek Ülküdaşlarımızla sohbet etme imkanı bulduk. Bu gün Fransa Türk Federasyonumuzun Strasbourg Ülkü Ocağında siz kıymetli ülküdaşlarımızla beraberiz. Sizlerle sohbet etmekten, beraber olmaktan mutluluk duymaktayım. Bu hafta sonu da yoğun bir programımız var, Fransa’da yapacağımız toplantılar biter bitmez tekrar Almanya’ya dönerek Aşağı Saksonya bölgemizin Bayrak Şölenine katılacağım. Derneklerimizin birlik ve beraberlik içerisinde yaptıkları faaliyetleri programlarım elverdiği ölçüde katılarak, teşkilatlarımıza davamıza gönül veren ülküdaşlarımızla sohbet etmek en büyük arzumuzdur. Birlik ve beraberlik içerisinde karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamında gecen programlarınız her kesimden insanlar tarafından takdir edilmektedir. Bizlerin milliyetçiliği demokrat, katılımcı ve özgürlükçüdür. Eşitlikçi, adaletli ve ahlakidir. Elbette bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada birileri istedi diye doğrularımızdan vazgeçmeyiz. Allah'ın izniyle çalışmalarımız bu yönde daha azimle ve şevkle devam edecektir. Bu tür sohbet programları çerçevesinde vatandaşlarımızın karşılaştıkları sıkıntıları yerinde dinleyerek Avrupa Türk Konfederasyon olarak Ülkelerin yetkilileri nezdinde çözüm yolları aramaktayız. Avrupa Türklüğünün meselelerini, çözüm bekleyen sorunlarını her zaman ve her yerde dile getirerek çözüm odaklı çalışmalarımız devam edecektir” dedi

 

Avrupa Türklüğü Evet için Çalışıyor

ATK Genel Başkanımız Sayın Cemal Çetin Avrupa Türklüğü referandum da evet mührünü vurarak Türklüğün geleceğine, Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkacağını ifade ederek “yakın geçmişte devleti ve milleti parçalanmaya götürebilecek yaklaşımlarla, anayasanın içeriği ve hükümet sistemine ilişkin tartışmaların yapıldığına hepimiz şahit olduk. Kısa bir süre Anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemez ilk dört maddesi dahil tüm siyasi partilerin öyle veya böyle değiştirilmesiyle ilgili çalışmaları MHP’nin sert ve geçilmez duruşuyla yok edilerek yerine milli ve üniter yapımızı koruyan bir çalışma meclisimizden geçerek yegâne karar merci olan halkımızın kararına, onayına sunulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Anayasasının kaderini,  terör örgütleri uzantıları  ve işbirlikçileri değil, Milliyetçi Hareket Partisi’nin milli duruşunu ve hassasiyetlerini gözetecek şekilde bizzat milletin belirlemesinin önü açılmıştır. Bu sayede, hem Anayasamızın ilk dört maddesinde özetlenen, üniter milli devlet yapısına, hukukun üstünlüğüne ve milli birlik ve bütünlüğümüzü kuvvetlendiren bir anayasanın hazırlanmasına öncülük edilerek, hem de bir sistem krizinin rejim krizinin önüne geçilerek, yasal çerçeve zemin üzerinde  Cumhuriyetimizin sağlam temeller üzerine oturması sağlanması hedeflenmiştir.

Avrupa’da 27 Mart 9 Nisan’da milletimizin oyuna sunulacak olan Anayasa değişikliklerinde; Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ile çatışma yoktur. İlk dört maddeyi değiştirmeye dönük girişimler bertaraf edilmiştir. Anayasaya uymayan yöneticilerin sorumsuzlukları kaldırılarak yetkisi olana sorumluluk da verilmiştir. Yönetenlerin işledikleri suçlara cezai müeyyideler getirilmiştir. Milli devleti parçalayarak özerklik, federasyon hayal edenlerin sinsi emelleri, sonuna kadar toprağa gömülmüştür. Türk milletinin içinden ayrı bir millet inşa etme girişimi ebediyete kadar, bir daha çıkamayacak kadar toprağın derinliklerine gömülmüştür. Terör örgütüyle pazarlık, teröriste af  Ülkücü Hareketin olduğu yerde asla mümkün olmadığını her kesimin hafızasına kazınmıştır” diyerek sözlerini Sonuna kadar Devlet, sonsuza kadar Millet, Kararımız EVET diyerek tamamladı.