• Deutsch
  • Türkçe

BW1. Bölge İftar Programı


Almanya Türk Federasyonu (ATF) Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol ve yardımcıları Sayın Sedat Kart ve Nihat Güney ile Baden-Württemberg 1. Bölge Başkanlığı iftar ve Sahur programlarına iştirak etti.

Almanya Türk Federasyonu BW1. Bölge Başkanlığı çok amaçlı kullanılan Mavi Hochberg Event Location salonunda bir iftar yemeği verdi. Geleneksel olarak her yıl ramazan ayında bölge başkanlığına bağlı faaliyet gösteren derneklerimizin yöneticileri ve vatandaşlarımızın da katıldığı iftar programı, birlik ve beraberliğin sergilendiği önemli faaliyetlerden biridir. Bölge iftarı sonrası Sindelfingen cemiyetimizin sahur programına iştirak edildi.

Almanya Türk Federasyonu (ATF) Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, Genel Bşk. Yardımcıları Sedat Kart ve Nihat Güney, ATF Genel Merkez Sanatçıları Alparslan Yılmaz ve Hüseyin Yılmaz ve BW bölgemizin seçkin simaları katıldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve ardından yapılan dualar sonrası açılış konuşmasını yapmak üzere bölge başkanı Mustafa Tok yaptığı kısa konuşmasında, davetlileri selamlayarak, “Hoş Geldiniz, Allah ibadetlerinizi kabul etsin ve bu nezih ortamın oluşmasında emeği geçen ülküdaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Şehitler İçin Fatiha

İftar vakti öncesi kısa bir konuşma yapan ATF Genel Başkanı, vatandaşlarımızdan şehitler için Fatiha okumasını istediği konuşmasında kısa bir süre önce gerçekleşen Helikopter kazasında şehit olanları rahmetle yad etti. Almanya Türk Federasyonu Genel Başkanı, “biz tarihimiz boyunca bu günlere hep şehitler vererek ve çok büyük mücadelelerle geldik. Onun için herkesi şehitlerimize bir Fatiha okumaya davet ediyorum.” dedi. ATF Genel Başkanı Şentürk Doğruyol yaklaşık yarım asırdır bizler Almanya’da hayatımızı idame ettiriyoruz. Babalarımız, dedelerimiz kendi çoluk ve çocuklarının rızkını kazanmak için alın teri döküyor, torunlarının geleceği için çalışıyor. Cenab-ı Allah’ın rızkının kullar aracılığıyla bizlere ulaşmış olmasından dolayı Almanya’ya ve Alman toplumuna minnettarlığımız sunmak isterim.” dedi. Bu seneki zekat kampanyasından da bahseden Doğruyol, “Aynı şekilde bu güzel bereketli sofralar gibi iftar yapmadıklarına inandığım tüm Türk dünyasındaki insanların da Cenab-ı Allah’ın onların da yardımcısı olsun. Türk dünyasında ve yakın coğrafyasındaki soydaşlarımıza bu yardımların ulaşmalarını temenni ediyorum. Eğer o mazlumlara bir el uzatılırsa inanın Türk dünyasında ve bu bölgede özellikle Ramazan ayında yapılan yardımların çok makbule geçeceğine inanıyorum” dedi.

İslamiyet Almanya’nın Bir Parçasıdır

Almanya’da yaşayan yaklaşık dört milyon Müslüman’ın üçüncü büyük dinî grubu oluşturduğunu hatırlatan genel başkan, “Almanya geçtiğimiz hafta itibariyle yeniden İslam ve Mülümanlar üzerinde yapılan değerlendirmeler üzerine Başbakan Merkel’in ifadesiyle bir açıklık getirildi. Merkel de aynı zamanın Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi ‘İslamiyet Almanya’nın bir parçasıdır’ sözlerini teyit etti. Müslümanların inançları ve kültürleri ile bugün de gelecekte de bu ülkenin bir parçası olduğu artık tartışma götürmez bir gerçektir. Siyaset bu konuda doğru adımlar atarak toplumun parçalarını birleştiren, kaynaştıran yaklaşım ve tavırlarını her zaman takdir ediyor, ayrıştırıcı ve ötekileştirişi söylemlere karşı da net bir ifadeyle sesimizi yükseltiyoruz. Almanya Şansölyesi sayın Merkel’in bu ifadesini memnuniyetle karşıladık. Bu ifadelerin arkasında dünya üzerindeki terör olaylarına bir açıklıktı. Ama Sayın Merkel’in bir açıklamasında yine İslami terörden bahsetmesi kabul edilir gibi değildir. Terör bir insanlık suçudur. Müminlerin veya Müslümanların terör eylemi yapması söz konusu bile değildir. Terörün dini ve vatanı olmayacağı gibi terörü de dine alet etmek yanlış olacaktır. İslam ile terörü aynı cümleyle ifade edilmesine de karşı olduğumuzu ve bunun doğru olmadığını da ifade ediyoruz.

Sofra Duasında Alparslan Türkeş Sürprizi

Bölge iftar programı yemek sonrası merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in ses kaydı ile yaptığı dua salondakilere dinletildi. En eski teşkilatlarımızın başında olan Sindelfingen derneğimizin bahçesinde kurulmuş olan çadırda sohbet ve sahur yemeği sonrası, ramazanın feyiz ve bereketinden çokça faydalanmak üzerine dualar edildi.