• Deutsch
  • Türkçe

Bahçeli: Yeni hükümetin başarılı olacağına inanıyorum


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yeni kabineyi, "Hükümetin başarılı olacağını ümit ediyorum. Hayırlı olsun." diyerek değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de saatler 22.34’ü gösterdiğinde kürsüye çıktı, kabinenin kabine üyelerinin isimlerini tek tek okudu ve yanına davet etti.

"2023 hedeflerine yönelik uygulama kabinesi olmuş" 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önce Genel Kurul'daydı, yeni bakanların yemin törenini izledi, kabineyi şu sözlerle değerlendirdi:

 "Şu an için Türkiye'nin beklenti ve taleplerine ve 2023 yılı hedeflerine yönelik bir uygulama kabinesi olarak dikkati çekmektedir. O bakımdan ben başarılı olacaklarını düşünüyorum." 

"Siyasi var, bürokrat var"

"Bakanların profillerini incelediniz mi?" sorusu da soruldu Bahçeli'ye şu yanıtı verdi:

"Henüz daha hepsini tanıma imkanı bulmuş değiliz. Ancak dağıtılan özgeçmişlerine baktığımız zaman siyasi var, bürokrat var. Bir de serbest hayatta bulunan şahıslardan oluşan kabine olduğu görülüyor."

"Sistemi oluştururken herhangi bir pazarlık yapmadık"

Devlet Bahçeli, "Millet bize denge ve denetim görevi verdi" diye konuştu, "Kabinede MHP'li Bakan" iddialarına da yanıtı çok netti.  

"MHP cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oluşumu sırasında herhangi bir pazarlığı esas almamıştır. Bir beklenti içinde olmamıştır."

"MHP ile işbirliğimiz sürecek"

Erdoğan, kabinesini açıklarken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de teşekkür etmişti. 

"Temmuz'dan itibaren bizi destekleyen, yeni yönetim sistemimizi hayata geçirmemizi imkan sağlayan MHP'ye burada başta sayın genel başkan olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri çerçevesinde işbirliğimizi inşallah geleceğe yönelik Mecliste de sürdüreceğiz." 

Cumhurbaşkanlığı kabinesi ilk toplantısını Cuma günü, Külliye'de yapacak.