• Deutsch
  • Türkçe

Avrupa Türklüğü Başbuğu Andı


Avrupa Türklüğü Vefatının 22. Yılında Başbuğ Alparslan Türkeş’i Rahmet ve Minnetle andı. Türk Dünyasının efsanevi lideri, Başbuğu Alparslan Türkeş vefatının 22. yıl dönümünde Avrupa genelinde ülkücü kuruluşlar tarafından çeşitli etkinliklerle anıldı. Her sene Nisan ayının ilk haftası Cennet Mekan, Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş beyin ebediyete intikalinin seneyi devriyesi sebebiyle Avrupa Türk Konfederasyonumuza bağlı diğer Federasyonlar gibi,  Almanya Türk Federasyonumuzun bünyesindeki derneklerimizin tamamında Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i hayırla yad ederek Rahmetli Başbuğumuzun 80 yıllık çileli ömründen kesitlerin yer aldığı programlar genç ülküdaşlarımız tarafından misafirlere aktarıldı.

Başbuğ Anma programlarımız Nisan ayının ilk Cumasından başlayarak iki hafta süren çeşitli etkinliklerle devam etmektedir. Şüphesiz, dava adamı olmak her kişinin harcı değildir. Her şeyden önce dava adamı, inandığı değerleri hayatının mihveri yapan, bununla da kalmayıp ruhunun derinlerine işleyen, dahası bu değerleri hem yaşayan hem de yaşatan vakarlı ve vasıflı insandır. Merhum Başbuğumuz, davasını bayraklaştıran, ülkesini ve milletini her şeyin üstünde tutan bir irade ve idrak gücüne sahipti. Seksen yıllık şerefli ömrü pek çok mücadeleyle geçmiştir. Merhum Başbuğumuz, inandığı davasından asla taviz vermeyen bir gönül insanıydı. Türk milliyetçiliğini, sadece Anadolu'nun her köşesine değil Avrupa’nın da en ücra köşesine yaymış bir liderdi. Merhum Başbuğumuzun bizlere emanet bıraktığı iki kurumun ikisi de emin ve ehil ellerdedir. Ömrünü kurduğu ve yaşaması için var gücüyle çalıştığı MHP ile Ocaklarımızın bu gün geldiği nokta evlatlarının mirasına ne denli sahip çıktığının bir göstergesidir. Avrupa’da Merhum Başbuğumuzun fikirleri etrafında faaliyet gösteren Avrupa Türk Konfederasyon çatısı altında milyonlarca ülkücü ocaklarımızdaki ateşin sönmemesi için ülküdaşlarımız, engin hoşgörü, sağlam fikriyat, siyasi ahlak ve var olan ilkeleri, önce ülkem ve milletim diyen feraset ve fedakarlığı ile tüm vatandaşlarımızı kucaklayarak Başbuğumuzun emanetini daha da ileriye götürmektedirler.

Berlin

Türk Federasyonumuza bağlı faaliyet gösteren derneklerimizin tamamında 4 Nisan anısına etkinlik düzenlenmiştir. Başkent Berlin’de Türk Kültür Merkezinin yeni hizmet binasında Mevlid-i Şerif sonrası yapılan dualarla anıldı. Teşkilatımızın verdiği ikramlara vatandaşlarımız katıldı.

Aşağı Saksonya

Hannover Türk Aileler Birliği lokalinde gençlerin sunduğu program huşu içerisinde dinlendi. Türk Dünyasının efsanevi lideri, Ülkücü Hareketin Başbuğu Alparslan Türkeş vefatının 22. yıl dönümünde Hannover Türk Aileler Birliği tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı. Çok sayıda vatandaşımızın katıldığı anmada Mevlidi Şerif ve Kuranı Kerim tilaveti ve Başbuğ’un hayatından kesitlerin yer aldığı programda gençler okudukları şiirlerle Türk dünyasının efsanevi lideri Türkeş’in hatırasını yad ettiler. Etkinlikte bir konuşma yapan Teşkilat Başkanı Sayın Serdar Demirbay, “Başbuğumuzdan devraldığımız mirası gelecek nesillere yüz akıyla devredebilmek için gecemizi gündüzümüze katıyor davamızın başarısı için gayret gösteriyoruz. Vefatının 22. Seneyi devriyesinde Başbuğumuzu evlatları olarak bir kez daha  rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi

Hessen

Hessen 2. Bölge Haiger derneğimizde çevre illerdeki derneklerin katılımıyla, Başbuğumuz Alparslan Türkeş’i Hatim, Mevlid-i Şerif programları ve sonrasında yapılan dualar ve günün anlam ve önemini belirten konuşma ile sona ermiştir.

Almanya Türk Federasyon, Hessen 1. Bölge bünyesinde bu hafta, Türk dünyasının Başbuğu, Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının 22. sene-i devriyesine intikal etmemiz münasebetiyle, 04 Nisan tarihinde Wiesbaden Ülkü Ocağımızda, 05 Nisan tarihinde Erlenbach Ülkü Ocağında ve 7 Nisan tarihinde Offenbach, Mainz, Rüsselsheim ve Aschaffenburg teşkilatlarımızda merhum Başbuğumuzu Yasin-i Şeriflerle, dualarla, gençlerimizin sunumları ile ayrı ayrı yâd ettik. Ayrıca Offenbach teşkilatımızın 3 gün süren etkinliğinde Ozan Alparslan Yılmazın katılımıyla gecenin geç vaktine kadar başbuğumuzun sevdiği şarkılar hep birlikte söylenmiştir.

Bavyera

ATF BV.2. bölge Münih ve Augsburg’ta rahmetle yad edildi. Augsburg derneğimiz Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’i Mevlid İ Şerif ve akabinde anma programı ile yad etti. Ocağımızın din görevlisi tarafından okunan Kur an I Kerim tilavetinin ardından başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Hareketimizin kurucusu Alparslan Türkeş ve bütün Şehitlerimiz için saygı duruşu ve sonrası İstiklal Marşı okunmuştur. Açılış konuşmasında Almanya’da yaşayan Türk Federasyon Mensupları olarak Başbuğumuzun emanetlerini büyük bir hassasiyet içerisinde yaşatacağız diyen Augsburg derneğimizin başkanı Sayın Erhan Arslan, programa katılan herkese teşekkür etti. Başbuğumuzun 80 yıllık çileli hayatını anlatan sine vizyon gösterisinin ardından, kurucusu olduğu, Davamızın siyasi ayağı olan Milliyetçi Hareket Partisi ve Liderinin, Türkiye’de artık son kale haline geldiği dile getirildi. 7 Nisan 1997 Cenaze Töreni canlı görüntüleri ile adeta tekrar o duyguyu yaşayan katılımcılar hüzünlü anlar yaşadı. Kapanış konuşmasının ardından derneğimizin Kadın kollarının bir birinden güzel ikramı misafirlerimize sunuldu.

BV1 Bölge Bamberg derneğimizin yoğun ilgi gören programı, Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş beyin hayatını anlatan sine vizyon gösterisi çok beğeni topladı. Kadın kollarının Türk mutfağının bir birinden güzel örnekleri misafirlere ikram edildi. Son olarak yapılan dualarda başta Mustafa kemal Atatürk olmak üzere tüm geçmişlerimizin ruhları için Fatihalar gönderildi

kuzey ren-vestfalya

kuzey ren-vestfalya üçüncü bölge Hohenlimburg, Recklinghausen, Werdohl, Ahlen ve Werl derneklerimizde Başbuğ Anma programı gerçekleştirilmiştir. Lünen ve Ahlen Ülkü Ocağı Başbuğ Anma ve Kuran tilaveti ayrıca Werl Ülkü Ocağı Başbuğ Anma ve Mevlidi Şerif akabinde ikram şeklinde icra edilmiştir.

KRV2. Bölge Du-Rheinhausen derneğimizde 4 Nisan Perşembe günü okunan Mevlid-i Şerif ve yapılan dua ile anıldı.

KRV1. Bölge 4. Nisan Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in Hakka yürüyüşünün 22. Yıl Dönümünde Teşkilatlarımızda Mevlid-i Şerif ve Anma Programları yapmış bulunmaktayız. Anma Ve Mevlidi Şerif Programı yapan Teşkilatlarımız şunlardır:

Neuss, Remscheid , Velbert  Bonn, Eitorf , Mönchengladbach, Grevenbroich ve Alsdorf

 

Galeri