• Deutsch
  • Türkçe

Avrupa mültecilerin "insan" olduğunu unuttu


Almanya'dan başlayarak tüm Avrupa'yı etkisi altına alan mülteci krizi hükümetlerde tartışmalara yol açarken, binlerce masum insan bu tartışmalar arasında yaşam mücadelesi veriyor.

2015 yılından bu yana çözüm bekleyen sığınmacı sorunu Almanya'da hükümeti salladı. Uzun müzakereler sonucu ise hükümetteki çatlak şimdilik aşıldı. Bu süreçte siyasi tartışmalar hararetle devam ederken, sığınmacıların "insan" olduğu çoğu kez unutuldu.

İtalya, Fransa ve Malta reddetme yarışına girdi

İtalya ve Malta, limanlarını kurtarma gemileri dahil tüm mülteci geçişlerine kapattı. Akdeniz'de 234 mülteciyi kurtaran Alman "Lifeline" adlı yardım örgütünün aynı adı taşıyan gemisi İtalya'dan izin alamadığı için günlerce açık denizde seyretti.

630 mülteci taşıyan "Aquarius" adlı Fransız kurtarma gemisi de İtalya'dan ve Malta'dan geri çevrildikten sonra, İspanya mültecilerin karaya çıkmasına izin verdi.

 

Birbirlerine girdiler

İtalya'nın popülist-aşırı sağ partilerden oluşan yeni koalisyon hükümeti, göçmenleri geri çevirerek uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlandı. Macron'un partisi La République En Marche'ın sözcüsü Gabriel Attal, "İtalyan hükümetinin izlediği çizgi mide bulandırıcı" dedi.

Bu sözler İtalya'da kriz yarattı. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, yapılan açıklamalar sebebiyle Fransa'nın özür dilemesini talep etti. Salvini, Fransız yönetiminin bu sözlerle "İtalyan hükümetine değil, dayanışma ve misafirperverlikte dünya birincisi olan tüm İtalyan halkına hakaret ettiğini" savundu.

 

Akdeniz en büyük mezarlığa dönüştü

Avrupa’ya kaçışlar sırasında son beş yılda en fazla ölüm vakasının yaşandığı ay geçtiğimiz Haziran ayı oldu. Birleşmiş Milletler'e göre sadece bu yıl Haziran’da 629 göçmen daha güvenli bölgelere kaçış yolculuğunda Akdeniz’in sularına gömüldü. Her 6 göçmenin 1'i denizde hayatını kaybetti.

Türkiye'nin benzersiz cömertliği övgü konusu oldu

Uluslararası toplum, dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin politikalarını "benzersiz bir cömertlik" olarak nitelendirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye'yi "dünyanın en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi", UNICEF ise Türkiye'yi "dünyanın en fazla sığınmacı çocuğa ev sahipliği yapan ülkesi" ilan etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Türkiye'nin çabalarını takdir etti. Merkel, "Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için yaptıkları çok büyük bir katkı ve takdiri hak ediyor" dedi.