• Deutsch
  • Türkçe

ATF Werdohl Geleneksel Nevruz Bahar Şenliği


Almanya Türk Federasyon (ATF) Kuzey Ren-Vestfalya (KRV). 3 Bölge Başkanlığımıza bağlı faaliyetlerini sürdüren Werdohl Ülkü Ocağı geleneksel Nevruz Bayramı kutlaması şenlik havasında, coşkulu bir katılımla gerçekleşti. Salonu hınca hınç dolduran vatandaşlarımızın geleneksel Nevruz kutlamasına ilgi görülmeye değerdi. Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Yusuf Zorluoğlu, Bölge Başkanı Sayın Adnan Altıntaş ve Genel İdare Kurulu üyelerimiz, dernek başkanlarımız katıldı. Kadın kolları ve gençlik kolları mensuplarının titizlikle hazırladıkları geleneksel Nevruz bahar şöleni etkinliğinde, salonu hınca hınç dolduran binlerce vatandaşımız coşkuyla baharın gelişini kutladı.

Werdohl Ülkü Ocağı Başkanımızın açılış ve selamlama konuşmasının ardından başlayan, geleneksel Nevruz bahar şöleni ATF sanatçıları Ozan Emin Demir, Alparslan Yılmaz ve yerel sanatçılar Mustafa Altın, Ozan Mehmet sahne alarak vatandaşlarımızın coşkusuna seslendirdikleri bir birinden güzel eserlerle ortak oldular.

Etkinlikte bir konuşma yapan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol Türk Milleti’nin asırlardır kutladığı Nevruz Bayramı’nı Werdohl’da şenlik havasında birlikte kutluyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Genel Başkanımız, “Nevruz Bahar bayramıdır. Nevruz, Türküm, Müslüman diyenlerin bayramıdır. Nevruz birlik, beraberlik, dayanışma, kaynaşma ve doğanın uyanışı ile birlikte bolluk ve bereketi simgelemektedir. Nevruz Türk Kültürünün önemli bir parçasıdır. Doğu Türkistan’dan Batı Avrupa’ya kadar Türk Milleti’nin yaşadığı tüm coğrafyalarda şenlik havasında kutlanmaktadır. Almanya’da yaşayan Türkler olarak bizlerde Nevruz Bayramı’nı kutluyor olmanın sevinci içerisindeyiz, Nevruz Bayramımız kutlu olsun. Türk Milleti’ne hayırlar getirsin” dedi.

Ayrıca Almanya’da yaşayan Türkler, Türk Federasyon mensupları olarak Türk Kültürünü tanıtma faaliyetleri yapıldığını belirten Genel Başkanımız, “Kültürde dinamik bir gelişme sürecini ve daha uygar sentezleri savunun cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, bize bilimsel ve çağdaş bir kültür ve uygarlık anlayışı bırakmıştır. Bilindiği gibi kültür; bir topluluğu millet yapan organik bir bünyenin bütünlüğüne eriştiren, maddî, manevî değerlerin bir sentezidir. Milletin ruhudur. Bu değerlerin oluşturulması, toplumca benimsenmesi ve yaşatılması her şeyden önce bir halkın millet olma ve millet olarak yaşama kararlılığına ve azmine dayanır.

Avrupa Türklüğü olarak bizler öz kültürümüzü korumak geliştirmek ve bir bütün halinde toplumda yaygınlık kazanmasını sağlamak; aynı zamanda Anavatanımız Türkiye’mizle olan bağın korunması ve güçlenmesi bakımından en etkili araç olacaktır. Toplumlar arasındaki sevgi, saygı ve dostluk kültürden geçer. Almanya ve Türkiye arasında köprü durumunda olan Avrupa Türklüğü aynı zamanda Türk kültürünü alman toplumuna tanıtmakta üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmaktadır” dedi. Genel Başkanımız Konuşmasında, “çifte vatandaşlık, eğitim, yabancı düşmanlığı konularında siyasilerin referandum sonrası tekrar gündeme getirmeleri üzerine oluşan tehlikeli ve yanlış değerlendirmeler üzerine atıfta bulunarak, Vatandaşlarımızın hür iradesiyle evet veya hayır veya ne kadar evet veya ne kadarı hayır tercihinde bulunduğu sorgulanmasını demokratik teamüllere uygun bir anlayış olmadığını altını çizerek ifade etmek istiyorum. Vatandaşımız bir karar almış ve o alınan karara da saygı duyulmasını beklemekteyiz. Türkiye'de istikrar sağlayabilecek bu değişikliği desteklemeliyiz. Türkiye'de istikrar olmazsa hepimizin başı yakında ağrımaya başlar. Türkiye’nin istikrar içerisinde yol alması hepimiz için çok önemli ve desteklenmesi gereken bir durumdur. Türkiye'nin tekrardan denetim sürecine alınmasına ilişkin kararı bize göre siyasi düşünce ve hesaplarla alınan bir karar ve bu karar haksızdır, temelsizdir” dedi. Konuşmanın ardından bolluk ve bereket için topluca dua yapılarak örs üzerinde çekiçle temsili demir dövme, geleneksel yumurta tokuşturma ve kadın kolları’nın hazırladığı pilav ikramı yapıldı.

ATF BASIN