• Deutsch
  • Türkçe

ATF Genel Başkanı Sentürk Doğruyol'un Teşkilat Ziyaretleri


Kuzey Ren-Vestfalya,  Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı, Du-Rheinhausen Türk Kültür Ocağı, Gelsenkirchen Türk Kültür Ocağı, Krefeld Türk Kültür Ocağı, Kamp-Lintfort Malazgirt derneğimiz ve Mülheim derneklerimizi kapsayan bir dizi dernek ziyaretleri gerçekleştiren Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol teşkilatlarımızın gündemini değerlendirerek vatandaşlarımızla sohbet etti.

 

Hafta sonu Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan bazı derneklerimizi beraberindeki heyetle ziyaret eden ATF Genel Başkanımız derneklerimizde gönüldaşlarımız tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Genel Başkanımız ve beraberindeki heyet Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı, Du-Rheinhausen Türk Kültür Ocağı, Gelsenkirchen Türk Kültür Ocağı, Krefeld Türk Kültür Ocağı, Kamp-Lintfort Malazgirt derneğimiz ve Mülheim derneklerimizde hazır bulunan çok sayıda vatandaşla bir araya geldi.

Genel Başkanımız yapmış oldukları sohbette, Derneklerimizin gündemini oluşturan konulara değindi. Ayrıca genel Başkanımız Türkiye’de gündemin ana konusu olan yeni Anayasa tartışmaları hakkında bilgi verdi.

Türk Milliyetçilerinin öteden belli gündemde tuttuğu kırmızı çizgisinin birisinin de anayasanın ilk 4 maddesi olduğuna işaret eden Genel Başkan Şentürk Doğruyol, "Hatırlanacağı üzere TBMM’sinde grubu bulunan siyasi partilerden MHP hariç diğer siyasi partiler anayasanın ilk 4 maddesinin değişmesi konusunda çeşitli önergeler vermişti. Yine hatırladığınız gibi İktidar partisi açılım saçmalığıyla birlikte PKK terör örgütünün neredeyse siyasi kanadı gibi hareket eden HDP’yle hazırladıkları yeni anayasa çalışmaları meclise getirme aşamasında olduğu malumunuzdur. Parlamentoda Türk Milliyetçilerini temsil eden MHP anayasanın yenilenmesi tartışmalarının başından beri ileri sürdüğü anayasamızın ilk dört maddesi, özellikle bu ilk dört maddenin odağını oluşturan milli devlet, ve üniter devlet anayasamızın ilk dört maddesinde yer alan devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ilkesi üniter devlete işaret eder bununla bağlantılı olarak anayasamızın 42. Maddesinde yer alan eğitim dilinin Türkçe olduğu 66.maddesinde yer alan Türk vatandaşlığı anayasanın bir Türk anayasası olmasıyla alakalı olarak bir tartışma yapılmasının Türk Milliyetçileriyle asla söz konusu olmaması gerektiğini her platformda dile getirmiş ve takipçisi olmuştur.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli hemen hemen her konuşmasında parlamenter sistemi güçlendirmekten yana olduklarını belirtmişlerdir. Siyasetin merkezine önce ülkem ve milletim sonra partim düşüncesini oturtmuş bir siyasi parti lideridir. Bunun bir sonucu olarak Türk Milliyetçilerinin uzlaşma anlayışıyla hassasiyetlerinden taviz vermeden sürdürmüş ve netice almıştır. TBMM’sinde oylanan anayasa Türk milletinin menfaatlerine uygun olan yeni düzenlemelerdir. İçinde bulunduğumuz hassas dönemi ve onun dayattığı gelişmeleri hatırlatmak isterim. Daha kısa bir süre önce Milletimiz Türk tarihin en önemli ihanetlerinden birisi olan 15 Temmuz ihanetiyle karşılaştı ve bu bizi giderek derinleşen kriz potansiyeliyle karşı karşıya bıraktı MHP partisi ülkemizin içinde ve dışında komşularımızın da yaşadığı durumu göz önüne alarak bir tercihte bulundu. Seyirci olup gelişmeleri izlemek yerine MHP Lideri Devlet Bahçeli inisiyatif alarak Türk milletinin menfaatlerine uygun olan yeni düzenlemeleri gündeme taşımıştır. Vatanımız ve milletimizin geleceğini her türlü saldırılardan koruma adına her türlü fedakarlığı gösterdiği konusunu Avrupa’da yaşayan siz kıymetli ülküdaşlarımla yaptığımız çeşitli sohbetlerde gündeme getirmiştim. Ülküdaşlarımdan Liderini iyi anlayarak, gündemi doğru kaynaklardan takip etmeleri konusunda hassas olmalarını istiyorum.

ATF-BASIN

Galeri