• Deutsch
  • Türkçe

ATF Bölgelerinde Çanakkale Deniz Zaferi Kutlandı


Çanakkale Zaferinin 101. yıl dönümünü Almanya Türk Federasyonuna bağlı faaliyet gösteren derneklerde kutlanıyor. Paskalya tatiline denk gelmesi nedeniyle derneklerin Çanakkale kutlama programları hafta sonlarının yanı sıra iki hafta süren paskalya tatiline yayıldı. Ağırlıklı olarak, Berlin, BW1, KRV1,2 ve 3, Bölgemizde salon programları şeklinde kutlamalar yapılırken, diğer bölgelerimizdeki, derneklerin kendi salonlarında yaptıkları görülmektedir. Çanakkale Zaferi kutlamalarını Geleneksel olarak yapan teşkilatlarımızın sayısı da azımsanmayacak derecededir.

 
Kısa bir süre önce ATF bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Rahden, Osnabrück, Grevenbroich,  Kamp-Lintfort derneklerimiz Almanya Türk federasyonumuzun faaliyet sahasında önemli bir yer tutan Çanakkale Zaferi kutlamaları faaliyetini programlarına dahil etmişlerdir. Bu  ve benzer programlarla ATF bünyesine yeni katılan derneklerimiz kendilerinden söz ettirecek başarılı organizelerle yer edinmiş oldular.
 
Teşkilatlarımızın Çanakkale zaferini kutlarken  başta Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi dualarla anmıştır. Yapılan dualarda, teşkilatlarımızın kurulmasına vesile olan Rahmetli Başbuğumuza Fatihalar gönderilmiştir.
 
İstiklal Marşı'yla başlayan programlarımız okunan Kur'an-ı Kerim sonrası ahirete intikal eden geçmişlerimiz dualarla yad edilmiştir.
 
Programlarda gençler şiir, koro halinde marşlar ve Çanakkale savaşına tanık olanların anıları okunduğu görülmektedir. Program sırasında resim ve film gösteriler yapıldı. Duygu yüklü geçen Çanakkale Deniz Zaferi kutlaması, kahramanlık türkülerimizi ve marşlarımızı okunmasıyla sürmüştür.
 
ATF BASIN

Galeri