• Deutsch
  • Türkçe

Almanya Türkiye'den, tatilden dönecekler için yeni test 'PCR testi' uyarısı


Almanya Türkiye’ye seyahat uyarısını turizm bölgeleri için yumuşatmakla birlikte, sadece Türkiye'den, tatilden dönecek herkes için yeni test ve karantina koşulları getirmesi şok etkisi yarattı. Alman hükümeti, “özel düzenlemenin" ayrıntılarını açıklarken, STK’lar ve turizmciler getirilen test ve karantina koşullarını eleştirdi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sayfasında, "Türkiye’ye zorunlu olmayan turistik amaçlı seyahatler konusunda uyarı sürüyor" ifadesine yer verilmekle birlikte, Ege bölgesinde Aydın, İzmir ve Muğla’ya, Akdeniz bölgesinde ise Antalya’ya seyahatlere istisna getirildiği duyuruldu.

Bakanlık turizm bölgeleri için bu istisnanın, "Türk hükümetinin kapsamlı turizm ve hijyen konseptine harfi harfine uyulması koşuluyla" kaldırıldığının altını çizdi.

Negatif test sonucu zorunluluğu

Buna göre herkes, Almanya’ya dönmeden önceki 48 saat içerisinde Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak zorunda.

Türkiye’de kliniklerde 15 euro, havalimanlarında ise 30 euroya yaptırılabilen test masraflarının yolcular tarafından ödeneceği, bu test sonuçlarının da Türkiye sınırlarında, Türk makamları tarafından kontrol edileceği aktarıldı.

Almanya, Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) "riskli bölgeler" listesinde yer alan Türkiye dışında diğer ülkelerden dönenler için Almanya’da ücretsiz test imkanı sunuyor. Tatil dönüşü testi pozitif çıkanlar da kendi evlerinde karantinaya girebiliyorken Alman Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrımcılık yaparak Türkiye’den Almanya’ya dönmeden önceki 48 saat içerisinde Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak zorunda. Ayrıca testin pozitif çıkması halinde ilgili kişinin Almanya’ya dönemeyeceğine, Türkiye’de karantinaya girmek ve gerektiği takdirde de Türk hastanelerinde tedavi görmek durumunda olduğuna dikkat çekerek, kamuoyunda var olan Türkiye karşıtlı çifte standardı derinleştirdi.

"Türkiye'ye özel çifte standart"

Hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer de, test yaptırma zorunluluğunun sadece Türkiye’den Almanya’ya dönecek "herkese" getirildiğini söylerken, bunun halk sağlığına verilen değer ve önceliği yansıttığını aktardı, "ister uçak, ister araba isterse trenle olsun, dönecek olan herkes 48 saati geçmemiş bir test yaptırmak zorunda" dedi. Yalnızca test sonucu negatif olanların Almanya’ya seyahat edebileceklerini söyleyen Demmer, test sonucu pozitif çıkanların Türkiye’de 14 günlük karantinada kalmak zorunda olacaklarını kaydetti.

Karara eleştiriler

Türkiye’de test ve karantina mecburiyetinin yol açabileceği sıkıntıların Alman hükümetinin en kısa bir zaman diliminde çözüme kavuşturulmasını umut ettiklerini aktaran sektörünün önde gelen turizm Acentaları, çifte standardı ivedilikle gözden geçirmesin beklediklerini aktardı.

" Almanya’da üç milyonun üzerinde burada Türk kökenli insan var, beş milyon üzerinde Türkiye’ye her yıl seyahat eden insanlar var. Var olan seyahat özgürlüğünün  ve ailevi bağlar göz önüne alınarak bir an evvel test ve karantina zorunluluğu kaldırılmalı, beklentimiz diğer ülkelere uygulanan kriterlerin aynısını, Türkiye’ye için de uygulanmasıdır"

Sınır kapılarında ve havaalanlarında PCR test yoğunluğu

Vatandaşlarımıza izin dönüşü Türkiye’den ayrılırken gerekli PCR testlerini memleketlerinde, il ve ilçe merkezlerinde yaptırmaları tavsiye ediyoruz. Sınır kapılarında ve havaalanlarında yoğunluk oluştuğunu hatırlatmak isteriz. 8 Ağustos 2020 saat 23.59 itibarıyla, Almanya'ya varış öncesi, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibraz etmek zorunluluğu bulunmaktadır. 2 yaş altı çocuklar muaf tutulmaktadır. PCR testi, Sağlık Bakanlığı'nın covid19bilgi.saglik.gov.tr sitesinde yer alan sertifikalı merkezlerde veya test imkanı olan havalimanlarında yaptırılabilecektir.