• Deutsch
  • Türkçe

Almanya Türk Federasyon Ülkücü Şehit Necati Uygur Bilgi Yarışması Finalleri


Almanya Türk Federasyon Genel Merkezi tarafından düzenlenen bilgi yarışması finali Frankfurt’ta yapıldı. Kuranı-ı Kerim tilaveti ve topluca okunan İstiklal Marşı sonrası Ülkücü Şehit Necati Uygur’un hayatını konu alan sinevizyon gösterisi büyük ilgi gördü. Bilgi yarışması jüri üyeleri Sayın Osman Nuri Şen, Sayın Yahya Şahan, Sayın Sami Kavak, Sayın Aşkın Çakır ve Sayın Şeref Sayar beylerin yerlerini alması sonrası yarışmacıların oturacakları yerlerin kura çekimiyle devam etti.

Bilgi yarışmasının açılış konuşmasını Almanya Türk Federasyon Genel başkan Yardımcısı Sayın Erdoğan Aktaş yaptı. Ülkücü Şehit Necati Uygur Bilgi Yarışması'na 13 farklı bölgeden toplam 36 yarışmacı katıldı. Yarışma sonucunda 15 numarayı çeken Kübra Yaren 214 puan toplayarak yarışmanın birincisi olurken, 4 numaralı yarışmacımız Zehra Erdoğan 210 puanla ikinciliği ve 16 numarada yarışan Sena Şanlı 208 toplam puanla üçüncülüğü kazanan gençlerimiz oldu.

Rahden Kafkas Halkoyunu, Bielefeld Fatih Mehter Takımı ve Augsburg Zeybek ekiplilerinin sundukları gösteriler büyük alkış aldı.

Ocaklı Olmak Ayrıcalıktır

Kapanış konuşmasını Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol yaptı. Doğruyol konuşmasında “Bilgi yarışması ile gençlerimizin birbirleriyle tanışmasını ve kaynaşmasını hedefliyoruz. Yarışmamıza katılan 13 bölgemizin temsilcilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Türk Federasyonumuzun yöneticilerinin, birlik ve beraberliğe verdiği önem takdire şayandır. Her türlü övgünün üzerindedir. Genç kardeşlerimizin böylesine önemli organizasyonlara katılarak diğer bölgedeki ülküdaşlarıyla tanışması gerçekten çok güzel. Kıymetli genç katılımcıların duyduğu heyecan kadar ben de en az onlar kadar heyecan duydum. Bugün buraya katılmayı hak eden bölgelerimizin elemelerinden başarıyla çıkan ülküdaşlarımızın hepsi teker teker gönlümüzün birincisidir” dedi. Genel başkan Şentürk Doğruyol, şunları söyledi: “Eğitimin ilk yeri ailedir daha sonra eğitim kurumları ve çevre gelir Ocaklarımızın her biri eğitim yuvasıdır. Ocaklı olmak bir ayrıcalıktır. Ocaklı olan gençler sizin gibi toplumun saygın fertleridirler. Çevresinin her türlü olumsuzluklarından korunması için bir zırhtır adeta ocaklarımız. . Bilgiyi öğrenmek, ezberlemek yetmez, öğrendiklerimizi yaşantımıza uygulayacağız. Genç kardeşlerimizi  gönülden tebrik ediyorum. Bu güzel organizeye emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Bizlerin Evet tercihi şahsa veya partiye değil, Geleceğimize evettir

Almanya ve Türküye gündemine de değinen Genel Başkan, 27 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında referandum için ülküdaşlarımız oy kullanacaklar, artık vatandaşlarımız sadece bağlı bulundukları temsilciliklerde değil, arzu ettikleri tüm temsilciliklerde oy kullanma imkanına kavuştu. Vatandaşlarımız sadece bağlı oldukları temsilciliklerimizde değil oy kullanmayı arzu ettikleri gün başka bir temsilciliğe yakınlarsa o temsilciliğe gidip oy kullanabilecekler." ifadelerini kullandı. Sözlerini neden evet kampanyası yaptıklarını ana başlıklarla değinerek. “Bizlerin Evet tercihi şahsa veya partiye değil, Geleceğimize evettir, Türkiye’ye evettir. Başlattığımız bu kampanya, EVET, yine EVET, bir kez daha EVET Sonuna kadar Devlet, ebediyete kadar Millet anlayışı cumhuriyet için Evet geleceğimiz için Evet olarak anlamalı ve anlaşılmalıdır” diyen, Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, Ne Mutlu Türküm diyerek alkışlar arasında sözlerini tamamladı

ATF BASIN