• Deutsch
  • Türkçe

Almanya’da Hasta mülteci sınırdışı edilsin tartışması


Eyalet içişleri bakanları arasında görüş ayrılığı bulunan mülteci politikası önemli tartışmalara sahne oldu.

 

Almanya Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı dönem başkanı ve Saarland Eyalet İçişleri Bakanı Klaus Bouillon Baden-Württemberg Eyalet İçişleri Bakanı Thomas Strobl'un iltica politikasının sertleştirilmesi önerisine katılmadıklarını görüşünün yer aldığı çeşitli haberlerde, sosyal yardımların kesilmesi görüşleri tartışılan bir diğer konu.

 

Saarland Eyalet İçişleri Bakanı Klaus Bouillon, iltica başvurusu ret edilen yabancılara sert yaptırımlar uygulanması şeklindeki teklifin eyalet içişleri bakanları konferansının gündemine alınmayacağını söyledi. Bakan konunun özel buluşmalarda görüşülebileceğini ancak görüşler arasında önemli farkların bulunduğunu belirtti.

Baden-Württemberg İçişleri Bakanı Thomas Strobl, başvurusu kabul edilmeyen mültecilere uygulanan sınır dışı tutukluğunun kapsamının genişletilmesini, sosyal yardımların azaltılmasını ve sınır dışı edilecekler için Mısır'da bir merkez kurulması görüşü daha önce haberlerde yer almıştı.

Strobl'un, hasta mülteci adaylarının da sınır dışı edilebilmesi şeklindeki talebinin yürürlükteki yasalarla bağdaşmadığını ifade eden Saarland Eyalet İçişleri Bakanı Bouillon ‘görülmesi gereken konuların bulunduğunu, ancak öne sürülen taleplerin kabul edilme şansının bulunmadığını' söyledi.