• Deutsch
  • Türkçe

Solingen 12. Kongresi Gerçekleştirildi


Almanya Türk Federasyonumuzun (ATF) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) 1.Bölge başkanlığımıza bağlı faaliyetlerini sürdüren Solingen Türk Eğitim ve Kültür Merkezi derneğimiz 12. Olağan kongresini gerçekleştirdi.

Derneğimizin birinci katında çok amaçlı kullanılan salonunda icra edilen genel kurula, ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol katılarak genel kurul sonrası davetlilere hitap etti. Kongre’de 11. Dönem Solingen Teşkilat Başkanlığı görevini layıkıyla yerine getiren Sayın Tevfik Güldeş, 12. Dönem için başkanlığı ülküdaşımız Sayın Mümin Ayhan beye devretti.

Kongre Divan Başkanı Osman Aydın

Yapılan istişaresinin sonrası tek aday ve tek liste olarak kongre startı verilen derneğimizde, Kur’an-ı kerim tilaveti ile başlandı. Ardından topluca okunan İstiklal Marşı ile kongremizi sevk ve idare edecek olan divan heyeti oluşturuldu. Kongre Divan Başkanlığı’na ATF Genel Başkan yardımcımız Sayın Osman Aydın, divan katipliklerine KRV1. Bölge Başkan Yardımcısı Sayın Reşit Kahveci, Sayın Menderes Toker, Sayın Ahmet Özdemir, Sayın Süreyya Özdemir teklif edilerek oy birliği ile seçildiler.

Divan Başkanlığına seçilen Sayın Osman Aydın, Başkan Sayın Tevfik Güldeş’i kürsüye davet etti. Tevfik Güldeş kısa konuşmasında yönetim kuruluna verilen desteğe teşekkür etti.

Akabinde teşkilatımızın 11.Dönem içerisinde yapılan faaliyet raporu ve muhasebe raporları okuması üzere yetkililere söz verdi. Faaliyet ve Muhasebe raporlarının ve divan heyetine sunulan denetleme raporları Genel Kurulun ibrasına sunuldu. Oy birliği ile ibra edilen raporlar sonrası, kongre  gündemi gereği derneğimizin 12. Döneminde sorumluluk alacak olan organlarının seçimi teker teker yapıldı. Sayın Mümin Ayhan’ın başkanlığında oluşturulan derneğimizin yeni yönetim kurulu seçimi sonrası teşkilatımızın diğer organlarının belirlenmesi sonucu kongre süreci tamamlanmış oldu.

ATF Genel Başkanı Şentürk Doğruyol

Kongre sonunda üyelere hitap eden Sayın ATF Genel Başkanımız Şentürk Doğruyol, Solingen Türk Eğitim ve Kültür Merkezi, yarım asırlık mazisinde emeği geçen, görev yapan tüm Ülküdaşlarımıza yaptıkları hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek görevini layıkıyla yerine getiren Tevfik Güldeş başkan ve ekibine teşekkür etti. 12. Dönem için yetkilendirilen yeni teşkilat başkanımız Sayın Mümin Ayhan ve yöneticilerine de başarılar diledi. “Ülkücü hareketin Almanya’daki temsilcisi Türk Federasyondur. Türk Federasyonumuzun Solingen’de temsilcisi bu gün burada kongresini gerçekleştirdiğimiz Solingen Ocağımızdır”, ifadelerinde bulunan Genel Başkanımız, Avrupa Türklüğünün gündemine ilişkin bazı konuları değerlendirdi.

Genel Başkan, “Birlik Ve Beraberliğimiz bizim Hazinemizdir ”

Genel Başkanımız, Avrupa Türklüğünün gündeminde bulunan konulara, Almanya'daki hükümet krizine, gerçekleştirilemeyen koalisyon görüşmelerine, farklı görüş ve politikalara sahip üç partinin "Jamaika" görüşmelerinin süreci ve ardından başlatılan büyük koalisyon formülünün akıbeti hakkında görüş ve bilgi aktardı. Öte yandan Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmelere değindi. Altını çizerek vurguladığı bir diğer önemli başlık Teşkilatlarımızın birlik ve beraberliğinin korunması, geliştirilmesi oldu. Genel Başkan, konuşmasının önemli bölümünü, Avrupa Türklüğünün ve Türk milletinin umudu olan Ülkücüler olarak çalışmalarımızın emin adımlarla daha ileriye doğru atılmasına vurgu yaptı. 

Genel Başkanımız, “Türk Federasyon ve ona bağlı faaliyet gösteren teşkilatlar olarak Almanya’nın kanunları çerçevesinde vatandaşlarımıza hizmet vermek amacıyla kurulan derneklerimiz, toplumsal ve inanç değerlerine saygılı, hoşgörülü uyumlu bir hayatı oluşturmada önemli katkılar sunduğunun güzel örneklerinden bir çoğu, Solingen teşkilatımızın biraz önce okunan faaliyet raporlarında yer aldığına hep birlikte şahit olduk. Ocağımızın faaliyetleri arasında önemli bir yer işgal eden eğitim çalışmalarından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu tür faaliyetlerin kalite ve çerçevesini geliştirerek devam etmesi yeni oluşan yönetimden beklentilerimiz arasındadır.

Genel Başkan, “Faaliyetlerde Kimliğimizi Yansıtmalıyız”

Türk Federasyon teşkilat yapımızın ne denli disiplinli ve demokratik olduğunun bir göstergesi şüphesiz bugün sizlerin de şahit olduğunuz gibi bu denli kongrelerdir. Derneklerimizin sağlıklı işleyişi açısından Genel Merkez olarak bizler kongrelerimizi çok  önemli bulmaktayız. Derneklerimizin kongreleri geçmişte yapılanların istişare ve muhasebe edildiği gelecekte yapılacakların vizyon çerçevesinde değerlendirildiği platformlardır. Kimliğimizle barışık yeni faaliyet alanları geliştirdiğinizin güzel bir örneğini bu bölgede yapılan faaliyetlerde görmekteyiz. Kendi kimliğini bilmeyenler, yaşadıkları kimliği kendinin zanneder.

Avrupa Türklüğü olarak faaliyetlerimize kimliğimizin yansıması, kültürel zenginliklerimizin etkinliklerde nakış nakış işlenmesi çok önemlidir. Bizim derneklerimiz, misyonu gereği eğitime önem verir. Ülkücü gençliğin eğitimli olması için var gücüyle katkı sunarken, yavrularımızın geleceği için hiç bir fedakarlıktan kaçınmaz. Yeni yetişen nesiller en iyi eğitimi alarak, sorunların giderilmesinde, Almanya’da uyumlu hayatı teşvik edilmesinde, sahip olduğumuz kültürel değerlerin bilinçli bir şekilde temsil edilmesinde, topluma faydalı hizmetler yapılmasında öncülük yapmalıdır.

Bizler birlik ve beraberliğimizi koruyarak, faaliyetlerimize devam edeceğiz. Derneklerimizde birlik ve beraberliğimizi rahatsız edici hiç bir oluşuma müsaade etmemeliyiz. Her kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin fitne ve fesat ekenlere asla müsaade etmemeliyiz. Hareketimizin Başbuğu, teşkilatlarımızın ve Federasyonumuzun kurucusu, merhum Alparslan Türkeş’in 100. Doğum günü anısına düzenlediğimiz etkinlik nezih bir ortamda icra edildi. Dün Başbuğumuz Sayın Alparslan Türkeş’e kurulan tuzaklar neyse bu gün benzer tuzaklar Liderimiz Devlet Bahçeliye kuruluyor. Ülkücü hareket top yekun kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Liderimiz Devlet Bahçelinin yanındadır. Türk Federasyon ve ona bağlı faaliyet gösteren derneklerimiz kurumsal yapı ve hiyerarşik düzene sıkı sıkıya bağlıdır. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Yönetici ülküdaşlarımızın bu konudaki tavrı açık ve net olacak ve olmalıdır. Yöneticiler kucaklayıcı, birleştirici olduğu kadar birlik ve beraberliğimizin önündeki engelleri de temizleyebilecek kararlılığı her daim gösterebilmelidir” diyerek sözlerini tamamladı.

ATF BASIN

Galeri