• Deutsch
  • Türkçe

Ramazan ayı Türk Federasyon ile dolu dolu geçecek


Kısa sürede neredeyse tüm dünyayı etkisine alan ve yüksek bulaşma riski nedeniyle günlük yaşantımızda çok önemli değişikliklere yol açan koronavirüs (Covid-19 pandemisi) salgını, bu yılki Ramazana da damga vurdu. Federal hükümet ve yetkili otoritelerin telkinleri doğrultusunda, vatandaşlarımızı korumak gayesiyle Türk Federasyonumuza bağlı camilerimizde koronavirüs ile mücadele kapsamında toplu ibadetlere bir süreliğine kapatılma kararı almıştı. 

Türk Federasyon, etkisini hala sürdüren koronavirüs nedeniyle Mübarek Ramazan ayı boyunca çeşitli etkinliklerle vatandaşlarımızın evine misafir olacağı bir dizi programları hayata geçirecek.

Ramazanda Evdeyiz. Uzakta Değil Gönüllerdeyiz etiketleriyle ( #RamazandaEvdeyiz #UzaktaDeğilGönüllerdeyiz )

hazırladığımız Sosyal Medya programlarıyla Ramazan ayı boyunca Almanya Türk Federasyon https://www.facebook.com/ALMANYATURKFEDERASYON/ facebook hesabı üzerinden canlı yayınlarla siz kıymetli ülküdaşlarımızın evlerinde misafir olacağız. 

 

Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol “Sabır hayat kurtarır, sevdiklerinizi korur” başlığıyla yapmış olduğu çağrı çerçevesinde 23 Nisan Perşembe günü başlatacağımız etkinlikler Ramazan ayı süresince devam edecektir. 

 

23 Nisan Perşembe gününden 19 Mayıs Salı gününe kadar her gün ikindi namazını müteakiben Ramazan-ı Şerifte Mukabele Kur’an-ı Kerim Hatmi Mehmet Budanur ve Ahmet Narol hocalarımızla canlı yayında takip edebilirsiniz. Programımız KADİR GECESİNDE ise akşam namazından sonra gerçekleşecektir.

 

Ayrıca klasik hale gelen Ramazan programlarımız bu yıl malum sebepten dolayı Ramazan ayı boyunca (hafta sonlarında) kıymetli sanatçılarımız, Ozanlarımız “RAMAZAN’DA EVDEYİZ, UZAKTA DEĞİL GÖNÜLLERDEYİZ” etkinlikleriyle sosyal medya hesabımızda sizlerle olacaktır.

 

24 Nisan Hüseyin Yılmaz, 25 Nisan Ahmet Şafak, 01 Mayıs Cafer Altun, 02 Mayıs Kaya Kuzucu, 08 Mayıs Nejla Çakmakcı, 09 Mayıs Ali Kınık, 15 Mayıs Alparslan Yılmaz, 16 Mayıs Mustafa Yıldızdoğan, 22 Mayıs Emin Demir gibi sevilen sanatçılarımız sosyal medya vasıtasıyla evlerimizde misafir olacaktır.

 

Sabır hayat kurtarır, sevdiklerinizi korur

 

Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, tüm vatandaşlarımızı, “Sabır hayat kurtarır, sevdiklerinizi korur” başılığı altında gerçekleşecek Ramazan etkinliklerine davet etti. Genel Başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol, “Bu mübarek ayda birlikteliğimizi bir kez daha perçinlemek adına sizleri Ramazan Etkinliğimizde birlikte olmaya davet ediyor, sorumluluk bilinci içerisinde sabırla hem kendimizi hem de sevdiklerimizi düşünerek, ibadetlerimizi en güzel bir şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz. 

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), bir hadisi şeriflerinde, insanların toplumsal sorumluluklarına işaret etmek üzere; bir gemiyi paylaşan ve bir kısmı üstte, bir kısmı altta bulunan insanları örnek vererek, altta bulunanların su ihtiyaçlarını karşılamak için gemiyi delmek istediklerinde, üsttekilerin buna mani olmadıkları takdirde geminin batıp hepsinin boğulacağını; mani olmaları durumunda ise tümünün kurtulacağını haber vererek bu gerçeğe işaret ettiğini çoğumuz biliriz.

Dolayısıyla bizler davranışlarımızın toplum ve çevre üzerinde oluşabilecek etkilerini de dikkate alarak örnek olmaya gayret etmeliyiz. Ülküdaşlarımızın ortaya koyduğu davranışların sebeplerini bilip sonuçlarının hesabını verebilen ve bu yönüyle, birlikte yaşadığı diğer insanların da sorumluluğunu üstlenebilecek erdeme sahip olduğunu biliyorum. Ramazan ayında, her şeyden önce kişiyi, kulluğun gereği olarak nefisi ile olan mücadelesini tanzim edip, iyilik ve dayanışmada örnek olarak sorumluluk çerçevesinde ibadetlerimizi yerine getirmeliyiz” dedi.

 

Birlik ve Beraberlik

Genel Başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “vatandaşlarımızın her zaman birlik ve beraberlik içinde örnek bir yaşam sergilemektedir. İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde yine dayanışma içinde koronavirüs badiresini de atlatacağız. Güzel günlerde tekrar mesafeleri ortadan kaldırarak kucaklaşıp hasret gidereceğiz. Genel Başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol, bu manada rahmet, bereket ve mağfiret ayının bütün müminler ve insanlık için hayırlara vesile olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum” ifadesine yer verdi.

 

#RamazandaEvdeyiz

#UzaktaDeğilGönüllerdeyiz