• Deutsch
  • Türkçe

Mültecilere Yapılan Saldırının Yıllık Bilanço


Federal Almanya Emniyet Teşkilatı'nın verilerine göre mülteci barınaklarına Kasım ayı sonuna kadar 877 saldırı düzenlendi.

 

Basında yer alan haberlerde, Almanya Federal Cumhuriyeti Emniyet Teşkilatı 2016 yılının ilk 11 aylık döneminde Almanya'daki mülteci barınaklarına 877 saldırı yapıldığını haberde yer aldı. aynı haberde, 2015 yılında mültecilerin kaldıkları yerlere yapılan suç niteliğindeki eylemlerin sayısı zabıtlara bin 031 olarak geçtiği bildiriliyor.

Federal Emniyet Teşkilatı sözcüsüne dayandırılan haberde, "2015 ve 2016 yıllarında işlenen suçlarla ilgili nihai rakamların henüz belli olmadığını ve yürütülen soruşturmalar sonucunda değişebileceği" aktarılıyor.

2016 yılında mülteci barınaklarına yapılan 817 saldırıdan sağ eğilimli faillerin sorumlu olduğu ve suç kapsamına giren eylemlerin, maddi hasar verme, propaganda ve şiddete başvurmadan oluştuğu açıklandı. Mülteciler 64 kez kundaklamaya, beş kez de patlayıcıyla yapılan saldırıya hedef oldu. 2015 yılında  mülteci barınaklarına yapılan saldırıların 177'si şiddet eylemi olarak sınıflandırılmış, mültecilerin kaldıkları yerler 94 kez kundaklanmış, 4 kez de saldırılarda patlayıcı madde kullanılmıştı.

© ATF