• Deutsch
  • Türkçe

Ludwigsburg Ülkü ve Kültür Şöleni


Almanya Türk Federasyon (ATF) Baden-Württemberg birinci Bölge Başkanlığı  Ludwigsburg derneğimizin organizesinde Schweberdngen Eventlocaton’da gerçekleşen " Ülkü ve Kültür  Şöleni" adlı Kültür Sanat etkinliği coşkulu geçti. Gece programı, saygı duruşunun ardından Alman Milli Marşı ve İstiklal Marşımızın topluca okunmasının ardından başladı. Etkinliğe Almanya Türk Federasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, yardımcıları Sayın Nihat Güney ve Sayın Erdoğan Aktaş, BW. birinci bölge Başkanımız Sayın Mustafa Tok, ve yöneticileri, BV2 Bölge başkanı Sayın Erhan Taşcı, Almanya Türk Federasyon Genel İdare Kurulu Üyeleri, Dernek Başkanları ve çok sayıda vatandaşımız ailece katıldılar.

Ülkü ve Kültür Şölenimizde başta Osman Öztunç olmak üzere Nejla Çakmakcı, Alpaslan Yılmaz, davetli misafirleri seslendirdikleri bir birinden güzel eserlerle salonu inlettiler.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Ludwigsburg derneğimizin başkanı Sayın İmran Abaylı, “katılımlarıyla bizleri onurlandıran Federasyon başkanım ve yardımcılarına, bölge başkanım Sayın Mustafa Tok ve yardımcılarına bu coşkumuza ortak olan çevre ildeki dernek başkanlarıma Ludwigsburg çevresinde yaşayan Türk vatandaşlarımıza iş adamlarımıza şahsım ve ocağım adına Şükranlarımı sunuyorum. Allah herkesten razı olsun” diyerek tamamladı. Akabinde davetli misafirlere bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol, katılımcılar tarafından dikkatle dinlendi. Doğruyol konuşmasında; “organizenin bu denli coşkulu bir atmosferde geçmesinde emeği bulunan Bölge yöneticileri ve Ludwigsburg derneğimizin başkanı Sayın İmran Abaylı başkanımız ve yöneticilerine teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu gün burada bu salonu dolduran vatandaşlarımız, Anavatanımız Türkiye'mizin dört bir köşesinden gelerek Avrupa Türklüğünü oluşturmuşuz. Bizler yaşadığımız Almanya'nın Sosyo-ekonomik yapısına doğrudan büyük katkılar sunmuş insanlarız” dedi.

Çanakkale Zaferinin 104 yılını Kutluyorum

Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol Almanya ve Türkiye gündemiyle alakalı konuşmasının devamında vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı başlıca sorunlarına değinerek, yabancı düşmanlığının artışının tehlikeli boyuta ulaşmasından duyduğu üzüntüyü belirtti. Genç kardeşlerimizin artarak devam eden sorunlarını ana başlıklar olarak aktardı. Türk Toplumunun uyumlu hayat için her türlü fedakarlığı yapmasına rağmen beklentilerinin karşılık görmemesinin, uyumu tek taraflı bir olgu gibi karşılanmasının hayal kırıklığını dile getirdi. Kültürel değerleri korumanın en önemli etkeni olan Anadilimiz Türkçe’nin korunması ve öğretilmesi konusunda idarecilerden daha somut adımlar beklentilerinin başında geldiğini aktardı. Ayrıca Anavatanımız Türkiye’nin teminatı olarak gördüğü Cumhur İttifakının önemine vurgu yapan Sayın Doğruyol, “Çanakkale Zaferin Yıldönümü dolayısıyla bütün şehitleriz rahmetle minnetle sadakatle anıyoruz. Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında 10 dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti. Terör saldırısını düzenleyen ve 50 kişiyi katledip 39 kişiyi yaralayan Avustralyalı Terörist Brenton Tarrant, camide ibadet yapan Müslümanları katleden caniyi ve yardımcılarını, işbirlikçilerini nefretle kınıyoruz. Yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı giderek artmasına yetkililer fırsat vermemeler. Her yerde ifade ediyoruz, Terör bir insanlık suçudur ve insanlığın topyekûn teröre karşı mücadele etmesi gerekir. Türk Dünyasında ki şiddet ve mezalimi görüyor ve kınıyoruz. Avrupa Türklüğü olarak üzerinde yaşadığımız ülkenin anayasal düzenine ve toplumsal değerlerine saygılıyız. Cumhur İttifakı Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin teminatıdır. Başbuğ Alparslan Türkeş’in yolunda Lider Devlet Bahçeli’n emrinde Türk Federasyon mensubu ülkücüleriz“ diyerek konuşmasını alkışlar eşliğinde tamamladı.

Kültür Sanat etkinliğimiz gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Alpaslan Yılmaz ve Nejla Çakmakcı’nın büyük beğeni toplayan sahnesinden sonra Türk sanat camiasının önde gelen sesi namı diğer Ozan Şah ZeMahşer'in Osman Öztunç’un sahnesi unutulmaz bir ortamda gerçekleşti. Salondaki

Sanat severlerin ellerindeki bayrakları sallayarak eşlik ettikleri Osman Öztunç alkışlar arasında sahneden uğurlandı.