• Deutsch
  • Türkçe

Koronavirüse Kapıları Kapat, Evde Kal


Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan ettiği Koronavirüs Kovid-19 salgını yaşadığımız ülke Almanya’yı da kuşatmış durumdadır.

Hızla yayılma eğilimi gösteren yeni tip Koronavirüs Kovid-19 kontrol altına alabilmek için Alman yetkililer etkin tedbir kararlarını orantılı bir şekilde almışlardır. Muhtemelen de yeni Koronavirüs türünün hızlı yayılmasını engellemeye yönelik yeni tedbirlere ihtiyaç duyulabilecektir.

Durum ciddidir ve herkes tarafından da ciddiye alınmalıdır.

Koronavirüs Kovid-19 ile mücadelede her bireyin davranışlarıyla katkılar sunmasının önemli bir sorumluluk olduğunu hatırlatarak;

  • Federal, eyalet, vilayet ve belediye yetkililerinin açıklamaları haricinde hiçbir bilgiye itibar edilmemelidir. Sosyal medyada yalan yanlış bilgilerle akılları bulandırıp korku atmosferi oluşturmaya çalışanların virüsten daha tehlikeli olduğunu unutmamalıyız.
  • Virüse kapılar kapatılmalı, gerekmedikçe dışarı çıkılmamalıdır.
  • Hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır.
  • Sosyal mesafe korunmalıdır.

Bilim Kurulunun açıklamalarından biliyoruz ki, Koronavirüs Kovid-19’un olumsuz etkisi bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar ve en çokta ileri yaşlardaki insanlarda görülmektedir.

Koronavirüs Kovid-19’dan olumsuz etkilenecek risk grubundaki insanların kendi ihtiyaçlarını karşılamada destek sağlamamız gerekmektedir.

Bu çerçevede her birimize görev düştüğüne inanıyoruz;

  • Almanya’da yaşayan risk grubunda olmayan her sağlıklı Türk’e çağrımız, „komşusu açken tok yatan bizden değildir“ şiarına uygun davranarak büyüklerimizi ve hasta komşularımızı gıda ve ilaç tedariki için dışarıya çıkma mecburiyetinde bırakmayalım. İhtiyaçların giderilmesine yardımcı olarak evde kalmalarını sağlayalım.
  • „Bereket büyüklerle beraberdir“ şuuruyla Almanya Türk Federasyona (ATF) bağlı teşkilatlarımız; Koronavirüs Kovid-19 daha fazla yayılmasının önlenmesine katkı sağlamak ve risk gruplarında yer alan insanlara yardımcı olmak maksadıyla, oluşturduğu ekiplerle yaşlılara ve risk grubunda yer alan diğer kimselere günlük yaşamlarında yardımcı olacaklardır. Bu konuda en yakın ATF derneğine müracaat yeterli olacaktır.

Almanya’da yaşayan biz Türk Federasyon mensubu ülkücüler; hükümet yetkililerinin aldığı ve alacağı kararlara ve yapılan çağrılara mutlaka uyacağımızı ifade ediyoruz.

Aynı zamanda bu Koronavirüs Kovid-19 illetinden kurtulma mücadelesine, engin kültür ve güçlü inanç değerlerimizin gereği olarak imkan ve kabiliyetlerimiz doğrultusunda memnuniyetle katkı sunmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz.

Sağlıklı günler diliyoruz. 

 

ŞenTürk Doğruyol

Genel Başkan