• Deutsch
  • Türkçe

Derneklerimizi Hedef Alan Saldırıları Kınıyoruz


Gün geçmiyor ki Türk Federasyon’a bağlı faaliyetlerini yürüten derneklerimize yönelik maddi hasarlara yol açan menfur saldırılar gerçekleşmesin.
 
 
Doğrudan Türk toplumunu ve cemiyetlerimizi hedef alan bu alçakça saldırıları, şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.
 
 
- Berlin-Kreuzberg’de ikindi vakti caddede çok sayıda polis olmasına rağmen 30 kişilik grub, cemiyet lokaline kadar girerek delici, kesici ve bereleyici saldırı aletleri ile mal ve can güvenliğine yönelik fiili saldırıda bulunmuştur.
 
- Rheda’da bir şahış akşam saatlerinde elindeki silah ile ateş açmış ve derneğimize kurşunlar isabet etmiştir.
 
- Mannheim’da akşam saatlerinde dernek lokalinde üyelerimizin sohbet ettiği sırada derneğimizin dış cepheden camlarını kıracak şekilde saldırı gerçekleşmiştir.
 
- Bremen’de derneğimize sılahlı saldırıda bulunulmuştur.
 
- Berlin-Wedding’de akşam saatlerinde yine dernek lokalimize kadar girerek içeride bulunan üyelerimizin üzerine molotof atılmıştır.
 
- Bonn derneğimize yine akşam saatlerinde dış cephesinden camlarını kıracak ve içeride bulunan üyelerimize ulaşacak şekilde molotof atılmıştır.
 
 
Bu saldırılarda sadece maddi hasarların meydana gelmiş olması tesellimizdir.
 
Ayrıca Kreuzberg saldırısını gerçekleştiren grubtan bazılarının yakalanarak gözaltına alındığı bildirilmiştir. Daha sonra ise bunların ifadelerinin alınmasının ardından salıverildiği bilgisi iletilmiştir. Saldırının cana kastı da içermesine karşılık basit bir olaymışçasına saldırganların kısa sürede salıverilmelerine ilişkin yaklaşımı anlamakta zorluk çekmekteyiz.
 
Saldırıların cemiyetlerimize yönelik olması, gerçekte bunların Alman kamu düzenine ve Almanya’nın toplumsal huzuruna yönelik bir saldırı olduğu, Alman kanunlarının ihlal edildiği gerçeğini ortadan kaldırmaz.
 
Demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Federal Almanya’da bu tür saldırılar ile toplumsal huzuru, can ve mal güvenliğini tehdit edenlere karşı caydırıcı ve kamu vicdanını rahatlatıcı gerekli önlemlerin alınacağını, faillerin bulunup hak ettikleri cezaların verileceğini umut etmekteyiz. Bu doğrultuda Federasyonumuzun legal zeminde mücadele edeceğini, gerekli hukuki ve cezai takibatı yapacağını herkesin bilmesini isteriz.
 
Cemiyetlerimize yapılan bu saldırıların, Almanya’daki Türk toplumunu sindirmek ve baskı altına almak amacıyla sistemli bir şekilde gerçekleştirildiğine şüphe yoktur. Bu yönden bakıldığında saldırıların gerçekte basit, fevri, sıradan bir adli vakıa değil bir terör eylemi olduğu görülmektedir. Terör yaşadığımız dünyanın en büyük sorunudur. Bütün devletlerin bu bela ile mücadele etmesi hem bir sorumluluk hem de Uluslararası antlaşmalar gereği bir yükümlülüktür. Terörün dini, milliyeti ve masum karşılanabilecek bir tarafı olamaz. Kime karşı, kim tarafından, nerede ve nasıl yapılırsa yapılsın mutlaka kararlılıkla üzerine gidilmeli ve bertaraf edilmelidir.
 
Bu menfur saldırıları yapanlar şunu bilmelidirler ki; bu güne kadar Almanya’nın birçok yerinde, iş yerlerine ve kuruluşlara yönelik saldırılar karşısında sağduyusunu yitirmeyen Türk Federasyon mensupları bundan böyle de tahriklere kapılmadan, olayların ve sorumlularının takipçisi olacaktır.
 
Ayrıca bazı gazete ve televizyon kanallarında, Türk Federasyon’a, cemiyetlerimize ve mensuplarımıza karşı yapılan asılsız, ön yargılı yayınlar da en az bu saldırılar kadar bizleri üzmektedir. Olaylar karşısında yapılan önyargılı yayınlar, toplum tarafından, saldırganları onaylayan, adeta alkış tutan bir tavır olarak değerlendirilmektedir. Bu tür yaklaşımların sorumlu, araştırmacı, objektif habercilik anlayışına ve meslek etiğine aykırı olduğunu; aynı zamanda saldırganlara da cesaret vereceğini hatırlatmak isteriz.
 
Kamu yararını hiçe sayan, asılsız, önyargılı, mesnetsiz bu tür haberler, toplumsal huzura katkı sağlamadığı gibi, şiddete eğilimli insanlara hedef ya da hedefler gösterebilecek, yeni saldırılara zemin hazırlayabilecektir.
 
Söz konusu haberleri yapan basın - yayın kuruluşlarına, saldırıya uğrayan mağdurlar ile saldırgan ve suçlular arasındaki ayrımı ve farkı sağlıklı bir şekilde tespit ederek toplumu doğru bilgilendirmelerini tavsiye ederiz.
 
Türk Federasyon ve bağlı cemiyetler olarak şiddeti teşvik edici ya da şiddet içerikli hiç bir faaliyetimiz olmamış ve olmayacaktır.
 
Türk Federasyon sağduyulu ve soğukkanlı bir tarzda çalışmalarına devam edecek, teröre ve terörizme, toplumsal barışı tehdit edecek her türden hareketlere karşı tavrını demokrasi ve hukuk ölçüleri içerisinde sürdürecektir.
 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Şentürk Doğruyol
Genel Başkan