• Deutsch
  • Türkçe

Avrupa’da Kabir Ziyareti Geleneği Devam Ediyor


Yaklaşık yarım asırdır hayatlarını Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde idame ettiren “Avrupa Türklüğü” geleneklerini yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. İşte bu geleneklerden biri de kabir ziyareti. Arefe günlerinde, yani Ramazan veya Kurban bayramlarının bir önceki günlerinde yapılan kabir ziyaretleri. Hala çoğu şehirde Müslümanların cenazelerini defnedebilecekleri bir mezarlıkları bulunmazken, yoğun çaba ve gayretler sonucu bazı Şehirlerde Müslümanlar için ayrılan mezarlıklar bulunmaktadır.

Arefe günü yapılan kabir ziyareti sırasında bir yandan kabir ehli için dualar edilip, Kuran okunurken diğer yandan da bu ziyaret, kişinin eninde sonunda gideceği yerin bilincine varması açısından etkili olmaktadır. Kabir ziyareti geleneği Avrupa Türk Konfederasyona bağlı faaliyet gösteren tüm Türk Federasyon ve bu federasyonlarımıza bağlı Derneklerimiz tarafından senelerdir sürdürülüyor. Bu ziyaretlerde teşkilatlarımızın din görevlilerince, mezar başlarında Kur'an ve Yasin'i Şerif okuyup dualar ediliyor.

Avrupa’da kalıcı hale gelmeye başlandığının gösterglerinden biri olan ülkenin çeşitli yerlerinde açılan Müslüman mezarlıklarıdır. Artık İslam Avrupa'da kalıcı, herkes bunu böyle görmeli. Avrupa Türklüğünü, Avrupa'dan geçici göçmen gibi görmek artık yanlış bakışıcısıdır. Almanya'da beşinci  nesil yaşıyor. Yarım asrı çoktan geçmiş bir mazisi olan toplumdan bahsediliyor. Bu topluluk kendi geleneklerini yeni kuşaklara aktarmakta kararlıdır. Öyle ki bir bayram geleneği hale gelen mezarlık ziyaretleri Avrupa’da da hemen hemen tüm teşkilatlarımıza yaşatılan güzel geleneklerimizin başında gelmektedir.

Almanya KRV1. Bölge Neuss Kabristan ziyareti, yine aynı bölgede faaliyet gösteren Remscheid Ülkü Ocağımız, Mönchengladbach Derneklerimizde olduğu gibi Kuzey Almanya Hamburg, Aşağı Saksonya Kassel, BV2. Bölge Münih, Baden-Württemberg eyaletinde bulunan her üç bölge başkanlığımıza bağlı faaliyet gösteren dernekleri saymak mümkündür.

Bölge Başkanlarımızın bizzat katıldığı, dernek başkanlarımız ve üyelerinin iştirak ettikleri bu ziyaretler, Ülküdaşlarımızın yoğun ilgisine mazhar oldu. Bu ziyaret çerçevesinde, Peygamber Efendimiz’in (SAV) sünneti üzerine Ahirete intikal eden Müslümanların ruhuna Yasin-i şerif okuyarak dualarda bulundular.

ATF-BASIN

Galeri