• Deutsch
  • Türkçe

Angela Merkel'in rakibi SPD’den Martin Schulz


AP eski başkanı Martin Schulz, Sosyal Demokrat Parti’nin yeni lideri ve başbakan adayı olacak. Gabriel'in bu görevlerden feragat etmesi sonrasında parti yönetimi eylül ayındaki seçimlere Schulz ile girme kararı aldı. Almanya'da bu yıl yapılacak genel seçimlerde Başbakan Merkel'in karşısına Sosyal Demokrat politikacı Martin Schulz çıkacak. Peki Merkel'in rakibi ve Avrupa Parlamentosu'nun eski başkanı Schulz kim?

Schulz, 19 yaşında Sosyal Demokrat Parti'ye katıldı. On bir yıl boyunca Aachen yakınlarındaki yaklaşık 38 bin nüfuslu Würselen ilinin belediye başkanlığını yaptı. Schulz, Würselen'de doğup büyüdü, halen burada yaşıyor.

Martin Schulz 1994 yılından bu yana Sosyal Demokrat Parti Avrupa Parlamentosu milletvekili, 1999 yılından bu yana da Sosyal Demokrat Parti Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Schulz 2004-2012 yılları arasında partinin Avrupa Parlamentosu Grup Başkanlığını yaptı. 62 yaşındaki Alman politikacı 2014'te Avrupa Komisyonu başkanlığına aday oldu, Ocak 2012'den Ocak 2017'ye kadar Avrupa Parlamentosu Başkanlığı görevini yürüttü.