• Deutsch
  • Türkçe

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları


23 Nisan 1920 yeni Türk devletinin temellerinin atıldığı Kurtuluş Savaşını idare eden ve başarıya götüren Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gündür. Ülkemizin dört bir yanından gelen temsilciler, Hacı Bayram Camii'nde kılınan Cuma namazından sonra dualarla, tekbirlerle Meclis'i açmışlardı. Meclis'in ilk toplantısında Gazi Mustafa Kemal başkanlığa getirilmişti. Dünyanın bir çok ülkesinde kutlanan bu bayram, Almanya Türk Federasyonumuzun tüm derneklerinde büyük coşkuyla çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. "23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı" dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı olma özelliğini taşımaktadır. Hiçbir ülkede böyle bir çocuk bayramı yoktur. Çocuklarımıza, armağan edilen bu bayramla ne kadar gurur duysak azdır. Bayramınız kutlu olsun çocuklar.

Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, HS2 ve KRV1. Bölgemizde kutlanan 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılarak vatandaşlarımıza hitap etti. HS2. Bölgemize bağlı faaliyet gösteren Weissenthurm derneğimizin 23 Nisan Şenliğine katılarak, salonda bulunan misafirlere Almanya ve Türkiye gündemlerini kısaca değerlendirdi.

Daha sonra KRV1. Bölgemizin Bonn derneğinin etkinliğine katılarak burada etkinliğimize gelen misafirlere sohbet etti. Halka acık salon ve caddede gerçekleştirilen “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na Bölge Başkanları ve Bölge yöneticileri, Teşkilat Başkanları ve yöneticiler başta olmak üzere çok sayıda izleyici katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunması sonrası Alman Milli Marşı ve akabinde İstiklal Marşı'nın topluca okunmasıyla başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılış günü olan 23 Nisan'ın aynı zamanda geleceğin teminatı çocuklar için bir bayram olmasının anlamı bu programda dile getirilen ana tema oldu. Gençlik kollarımızın hazırlayıp sunduğu, çocuk mehteri gösterisinden skeç veya şiir dinletisi ve benzeri programlar misafirler tarafından takdir toplamakla beraber heyecanla alkışlandı.

ATF Genel Başkanımız Sayın Şentürk Doğruyol, ocaklarımızda yetişen gençlerin kendisiyle barışık ve her türlü radikal etkilerden arınmış bir şekilde yetişmekte olduğunun altını çizdi. Genel Başkan, “Bu bayram bize somut olarak çocuklara duyulan güveninin göstergesidir. Derneklerimizde, ocaklarımızda yetişen gençler, insan haklarına saygılı, insani ve ahlaki yönden sağlıklı ve dengeli yetişmiş, her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak, çevreye duyarlı bireyler olması derneklerimizin en büyük başarısıdır. Bu gün burada bulunan çocuklar, gün gelecek, bu ülkenin başarılı sanatçıları, sporcuları, yöneticileri, iş adamları olacaklar. Almanya'nın geleceğinin şekillenmesinde önemli rol alacaklarından hiç şüphem yoktur. Ocaklarımızın 23 Nisan etkinliği ve diğer etkinliklerinde katkı sunan, emeği geçen ülküdaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

ATF BASİN