• Deutsch
  • Türkçe

19 Mayıs 1919’un 100.yılı anısına düzenlenen bilgi yarışması Finalleri


Almanya Türk Federasyon Genel Merkezi tarafından düzenlenen bilgi yarışması finali Frankfurt’ta yapıldı. Kuranı-ı Kerim tilaveti ve topluca okunan İstiklal Marşı sonrası başlayan bilgi yarışması finaline bölge başkanlıklarımızın dereceye giren gençleri katıldılar. Bu yılki bilgi yarışması finalinin ismi 100. yılı 19 Mayıs günü kutlanılacak olan Milli Mücadelemizin mihenk taşlarından biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarıyla birlikte Samsun’da Milli Mücadele’nin fidesi, tohumunun ekilmesiyle başlatılmıştır.

19 Mayıs 1919; esarete karşı bağımsızlığın, teslimiyetçiliğe karşı dik duruşun, yılgınlığa karşı umut ve uyanışın miladıdır. 19 Mayıs 1919; Türk tarihinin yeniden yazdığı destansı bir serüvenin başlangıcıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk harcı cesaretle karıldığı gündür 19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları Samsun’dan itibaren başlattıkları yürüyüşle bezginliği ve bitkinliği yenmiş, emperyalistlere diz çöktürmek için fedakarlıkta sınır tanımamışlardır. Türk milleti, Samsun’dan harekete geçen Milli Mücadeleyi inançla, imanla omuzlamış, nihayetinde zaferle buluşturmuştur. Samsun’dan parlayan milli mukavemet, Amasya Genelgesi’yle yol haritasını çizmiş, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile gücüne güç katmış, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla beraber kutlu hedefine kilitlenmiştir. Bu yıl 100 yılını gururla kutlayacağımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Mayıs'ta İstanbul'dan yola çıkarak 19 Mayıs'ta Samsun'a ulaşmasıyla başlayan İstiklal mücadelesinin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılı vesilesiyle başta Türk Federasyon olmak üzere tüm derneklerimizde gençlik, spor ve kültür etkinlikleri düzenleneceği gibi bilgi yarışması örneğinde olduğu gibi bu kutlu yürüyüşün 100. yılı, bir çok etkinlimize isim babası olacaktır.

Almanya Türk Federasyon olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bu yılki Bilgi Yarışmamız 19 Mayıs 1919’un 100. yılında “Gençler Bilgide Yarışıyor Atatürk Bilgi Yarışması” vesilesiyle bir kez daha 100’ncü yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milliyetçi kahramanları ve aziz şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde hürmetle saygıyla yad ediyoruz. Türk gençliğinin ve Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyoruz.

Bilgi yarışması jüri üyelerinin kendileri için ayrılan yere geçmeleri sonrası yarışmacıların oturacakları yerlerin kura çekimiyle devam etti.

Birlik ve Beraberlik

Kapanış konuşmasını Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol yaptı. Doğruyol konuşmasında “Bilgi yarışması ile gençlerimizin birbirleriyle tanışmasını ve kaynaşmasını hedefliyoruz. Yarışmamıza katılan Almanya Türk Federasyonumuzun 13 bölgesini temsilcilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Türk Federasyonumuzun yöneticilerinin, birlik ve beraberliğe verdiği önemin, planlı ve disiplinli çalışmanın sonucu çıkan bu muhteşem manzara her türlü takdiri hak etmektedir. Ayrıca katılımcı genç kardeşlerimin özgüveni bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Genç kardeşlerimizin böylesine önemli organizasyonlara katılarak diğer bölgedeki ülküdaşlarıyla tanışması gerçekten çok güzel. Bilgi için bile olsa yarışmaların olmazsa olmazı heyecandır. Doruk noktada bulunan bu  heyecanın sonunda yarışmacı kardeşlerimin hepsini, 19 Mayıs 1919’un 100.yılı anısına düzenlediğimiz Almanya Türk Federasyon Atatürk Bilgi Yarışması Almanya finalleri yoğun ilgi ve başarıyla tamamlamaktan ayrıca mutluyum. Dereceye giren gençlerimize ve emeği geçen her bir ülküdaşıma ayrı ayrı takdir ve tebriklerimle beraber şükranlarımı sunuyorum. Eğitimin ilk yeri ailedir daha sonra eğitim kurumları ve çevre gelir Ocaklarımızın her biri eğitim yuvasıdır. Ocaklı olmak bir ayrıcalıktır. Ocaklı olan gençler sizin gibi toplumun saygın fertleridirler. Çevresinin her türlü olumsuzluklarından korunması için bir zırhtır adeta ocaklarımız. . Bilgiyi öğrenmek, ezberlemek yetmez, öğrendiklerimizi yaşantımıza uygulayacağız. Genç kardeşlerimizi  gönülden tebrik ediyorum. Bu güzel organizeye emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diyen, Genel Başkan Sayın Şentürk Doğruyol, Ne Mutlu Türküm diyerek alkışlar arasında sözlerini tamamladı

ATF BASIN